Wybitny amerykański gitarzysta Stanley Jordan zaprosił do współpracy Poznań Jazz Philharmonic Orchestra – jedną z najważniejszych, polskich orkiestr jazzowych. W projektach realizowanych wcześniej przez Poznań Jazz Philharmonic Orchestra są koncerty z legendarnym skrzypkiem Jean-Luc Ponty’m, Leszkiem Możdżerem, Rosalie i Dagadaną. Teraz jedyny i niepowtarzalny koncert wraz z wybitnym, amerykańskim solistą, dla którego przygotowano m.in. orkiestrowe aranżacje jego wielkich przebojów.

Stanley Jordan jest jedyny i niepowtarzalny, solo lub z zespołem, zawsze zabiera słuchaczy w przepiękną, muzyczna podróż – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Artysta cieszy się ogromnym uznaniem i popularnością. Konsekwentnie ukazuje swą muzyczną osobowość, pełną otwartości na każdą ze stylistyk, niezwykłą artystyczną wyobraźnię, kreatywną wszechstronność i niekwestionowany indywidualizm. Czy to ogrywając klasyczne arcydzieła Mozarta, czy poszukując nowych skojarzeń poprzez pop-rockowe hity Beatlesów i Led Zeppelin po jazzowe standardy i ultranowoczesne pomysły improwizacyjne.

Amerykański wirtuoz Stanley Jordan jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej wyróżniających się gitarzystów jazzowych. Artysta perfekcyjnie opanował technikę gry tappingowej, w której muzyk o niebywałej zręczności i posiadający olśniewające umiejętności bawi się brzmieniem oraz nastrojem. I jest tak zarówno, gdy eksploruje ferią pomysłów w solowych prezentacjach, jak i gdy zaprasza do udziału w swoim muzycznym misterium innych instrumentalistów. Ale także i wtedy – jak w Poznań Jazz Project – gdy staje się solistą jazzowej orkiestry. Rozległa dyskografia Stanley’a Jordana ukazuje niezwykle szerokie spektrum jego muzycznych zainteresowań oraz inspiracji. Obok standardów jazzu, przebojów muzyki rozrywkowej, rocka i bluesa, pojawiają się brawurowe interpretacje wybitnych kompozycji muzyki klasycznej. Realizując autorskie albumy gitarzysta otacza się zawsze znakomitymi muzykami: już w latach 70-tych grał w zespołach Dizzy’ego Gillespiego i Benny’ego Cartera, w latach 80-tych koncertował i nagrywał z Artem Blakey’em, Stanley’em Clarke’m, Michałem Urbaniakiem, z legendarnym gitarzystą Les Paulem, zrealizował wiele pomysłów wraz z zespołem kontrabasisty Charnetta Moffetta, wydał album „Dreams of Peace” gościnnym udziałem m.in. Randy Breckera, Dave’a Liebmana, Danny’ego Gottlieba. Album „Friends” Stanley Jordan zrealizował z udziałem tak znakomitych muzyków, jak Bucky Pizzarelli, Mike Stern, Russell Malone, Charlie Hunter, Regina Carter, Kenny Garrett, Nicholas Payton, Christian McBride. Album nominowano do nagrody NAACP Image Awards (National Association for the Advancement of Colored People) w kategorii Outstanding Jazz Album a gitarzysta Stanley Jordan był czterokrotnie nominowany do nagrody Grammy Awards. Album „Touch Sensitive” – nagrany dla prestiżowej Blue Note Records – gitarzysta nagrał wraz z Al Di Meolą, Peterem Erskine, Charnettem Moffetem i Omarem Hakimem. Obok klasycznych standardów jazzowych zaprezentował „Eleanor Rigby” Beatlesów, „Angel” J.Hendrixa oraz słynny „Freddie Freeloander” Milesa Davisa. Album „Magic Touch” wyniósł Stanley’a Jordana na szczyt popularności i spowodował, że zyskał rozgłos jako nowy mistrz gitary elektrycznej a płyta przez prawie rok była na pierwszym miejscu magazynu Billboard.

9 listopada 2019r. o godz.19.00 w Auli UAM w Poznaniu po raz pierwszy Stanley Jordan zagra wraz z orkiestrą, a wydarzenie Ery Jazzu będzie rejestrowane i ukaże się na płycie.

Dionizy Piątkowski