Autor: Zofia Błażko

Zofia Błażko – jedna z najciekawszych malarek młodego pokolenia, nawiązująca w swej twórczości do stylu Art Deco. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Malarstwa, studiów pierwszego stopnia na kierunku Fotografia oraz studiów podyplomowych z zakresu „Arteterapii” na Akademii Medycznej w Gdańsku.

Po ukończeniu nauki, zafascynowana życiem i twórczością malarzy francuskich, wyjeżdża do Paryża, gdzie tworzy w prestiżowej pracowni Chez Robert, Électron Libre. Doceniona za swoją pracowitość i kunszt artystyczny, jako pierwsza Polka w historii, uzyskuje możliwość zaprojektowania i zrealizowania dekoracji sześciopiętrowej fasady budynku, który stanowi kolebkę artystyczną bohemy współczesnego Paryża na 59 rue de Rivoli.

Poszukując nowych inspiracji Artystka w 2015 r. wyjeżdża na rezydencję artystyczną najpierw do stolicy Senegalu – Dakaru, potem do Shangyuan Art Museum w Pekinie, a w 2018 r. do St. Petersburg Art Residency w Federacji Rosyjskiej.

Mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie kilka wystaw, zarówno w kraju jak i zagranicą – Londyn, St. Petersburg, Tirana, Dakar, Pekin.

Artystka zabiera Nas w podróż do stworzonego przez siebie barwnego, kobiecego świata utrzymanego w konwencji Art deco. Jej obrazy to nie tylko przedstawienie modelki, to proces własnej ewolucji w trakcie tworzenia. Autoportrety wizualizują jak wiele odczuć towarzyszy twórcy w procesie kreacji. Im więcej spotkań, podróży, historii i zdarzeń, tym więcej elementów do scalenia na płótnie.

Artystka mimo młodego wieku wypracowała swój własny autorski styl, zachowując charakter portretowanych osób. Obrazy Artystki to uczta dla oczu.

Otwarcie wystawy 6 maja 2022r. o godzinie 18:00 w Sali Multiroom, Metalmex, ul. Wierzbowa 162, Poznań-Wysogotowo.