Fot. archiwum Jana Pery

Jan Pera jest wieloletnim członkiem Towarzystwa PTAAAK. Rzuca się w oczy na prawie każdym koncercie lub innym wydarzeniu organizowanym przez Towarzystwo. Przychodzi wcześniej i ustawia kamerę, żeby zarejestrować zdarzenie. Jest zawsze uśmiechnięty, lubiany przez członków Towarzystwa, często proszony o przekazanie jakichś nagrań z ciekawego spotkania.

Jest poznaniakiem z urodzenia, rocznik 1946, pierwszy powojenny. Dorastał na Łazarzu, na ulicy Małeckiego, a później na ul. Św. Marcin, czyli na Starym Mieście. Jego życiorys nie jest zawiły. Po szkole podstawowej uczył się w Technikum Metalowym przy Zakładach Metalurgicznych im. Hipolita Cegielskiego, w tych czasach gigancie przemysłowym zatrudniającym ponad 20 tys. pracowników. Zdobyte wiadomości poszerzał jeszcze podczas służby wojskowej, która była w tych czasach przypisana każdemu pełnosprawnemu mężczyźnie, a wojsko wykorzystywało zdobyte wcześniej umiejętności poborowych, kierując ich do odpowiednich jednostek.

Kariera zawodowa Jana Pery jest też bardzo prosta. Praca w Centrali Maszyn Biurowych, potem zmienionej w Zakład Techniki Biurowej, gdzie miał do czynienia takimi antycznymi już dziś urządzeniami jak maszyny do pisania czy maszyny obliczeniowe. Dość szybko Pan Jan zamienił jednak pracę w sektorze państwowym na własną działalność gospodarczą w tej samej branży, którą do dziś prowadzi w zgodnej spółce z kolegą. Teraz przedmiotem działalności są już jednak kopiarki, drukarki i podobne urządzenia, bardziej pasujące do XXI wieku.

Miłość Pana Jana do filmowania zrodziła się z potrzeby uwieczniania zdarzeń rodzinnych i podróży, które wraz ze wzrostem statusu finansowego stały się obowiązkowym punktem programu rodziny Perów każdego lata. Zakup pierwszej kamery cyfrowej w 1989 roku był początkiem pasji filmowania i później obróbki rejestrowanych zdarzeń, tworzenia filmów. Jak sam wspomina pierwszy raz pojawił się z kamerą na 69 urodzinach Wojciecha Kordy zorganizowanych przez PTAAAK’a na ul. Mielżyńskiego. Potem pojawiał się już regularnie na prawie wszystkich spotkaniach Towarzystwa, rejestrując występy zapraszanych artystów. W jego archiwum znajdują się dyski z nagranymi koncertami Faridy, Chrisa Jeggera, koncerty „Dnia Presleya”, koncerty z okazji przyznawania nagród „Wodnika” przez Krzysztofa Wodniczaka i wiele innych. Dzięki bezinteresownej pracy Jana Pery powstały bezcenne obrazy zdarzeń i ludzi składające się na historię Polskiego Towarzystwa Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK, dokumentujące wkład Towarzystwa w rozwój kulturalny Poznania i Wielkopolski.

Włodzimierz Sładkowski