Jesienna edycja Ery Jazzu odbędzie się w Poznaniu w dniach 14-21 listopada. Zaprezentowane zostaną jedyne i niepowtarzalne projekty artystyczne, wśród nich wystąpi duet Friend n’Fellow.

Kto choć raz widział duet Friend n’Fellow wie, jak emocjonujące są ich występy – rekomenduje jedyny w Polsce koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Magiczny głos Constanze Friend i wirtuozerska gra na gitarze Thomasa Fellowa to gwarancja wielkiego wydarzenie artystycznego. Bo Friend n’Fellow to jeden z najważniejszych zespołów akustycznego jazzu wokalnego, który obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti jest najpopularniejszym i najchętniej prezentowanym na najważniejszych estradach i festiwalach Europy“.

Wokalistka Constanze Friend określana jest często jako „śpiewająca Josephine Baker” a w jej muzyce doszukać można się oczywistych odniesień do stylistyki Sarah Vaughn, Elli Fitzgerald oraz Cassandry Wilson. Gitarzysta Thomas Fellow to muzyk o niewyczerpanej inwencji twórczej. Jest wybitnym gitarzystą akustycznym, uważanym jest za jednego z najlepszych akompaniatorów. Jako wirtuoz gitary doskonale odnajduje się zarówno w klasycznej muzyce koncertowej, jak i w jazzie, world-music oraz muzyce rozrywkowej. Od 1991 roku, w duecie Friend n‘Fellow tworzą niezwykły nastrój i charakterystyczną stylistykę. Artyści często zapraszani są do udziału w koncertach takich gwiazd, jak Dee Dee Bridgewater, Marianne Faithful czy Simpy Red oraz funkowego jazzmana Maceo Parkera. Wielkim sukcesem był także ich wspólny festiwalowy koncert z Ray‘em Charlesem na słynnym Jazzrally Dusseldorf Festival. Koncert ukazał ogromne możliwości interpretacyjne i repertuarowe zespołu i stał się okazją licznych zaproszeń duetu na najważniejsze festiwale i estrady świata. Entuzjastycznie przyjęto recitale w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Pekinie, Wiedniu, Zurichu i Lucernie. Także premierowe koncerty Ery Jazzu w 2006 roku (w Poznaniu, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu) zgromadziły komplety publiczności, a media nie szczędziły duetowi wspaniałych recenzji oraz rekomendacji: „Duet Friend n‘Fellow zrobił wszystko, co trzeba, by podbić serca polskiej publiczności – pisano po koncertach Ery Jazzu – Były rzewne jazzowe ballady i covery popowych przebojów. Takich owacji Filharmonia Narodowa nie słyszała już dawno: Friend n‘Fellow zafundowali bowiem słuchaczom niezwykłą przejażdżkę na stylistycznej karuzeli, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i poczucia humoru. Koncert zakończyły kilkukrotne bisy i owacja na stojąco“.

Koncert Friend n’Fellow odbędzie się 14 listopada 2021r. o godz. 19:00 w Auli UAM.