Właśnie do naszej redakcji dotarła przykra wiadomość o śmierci naszego współpracownika Andrzeja Górnego, który na naszych łamach publikował swoje recenzje i felietony teatralne. Zmarł przedwczoraj, w wieku 88 lat. O śmierci pisarza poinformował jego syn, raper Piotr “donGURALesko” Górny.

Andrzej Górny był rodowitym poznaniakiem (urodził się 7 listopada 1933) i kombatantem Poznańskiego Czerwca 56. Swoje doświadczenia z tych tragicznych wydarzeń opisał w powieści “Krew”. Nowela Górnego “Za późno, za wcześnie, już czas” stała się podstawą scenariusza filmu Filipa Bajona “Poznań 56”. Andrzej Górny był współscenarzystą tego obrazu.

Debiutował w 1962 roku, publikował w ogólnopolskiej oraz lokalnej prasie literackiej, przez 12 lat był zastępcą redaktora naczelnego w poznańskim czasopiśmie kulturalnym “Nurt”; współpracował m.in. z “Miesięcznikiem Literackim” i “Przeglądem Powszechnym”. Oprócz pisania powieści i scenariuszy filmowych, Andrzej Górny zajmował się pisaniem recenzji teatralnych, które przyniosły mu największy rozgłos.