Krzysztof Komeda urodził się 27.04.1931 roku w Poznaniu. Z tej okazji Weezdob Collective zaprezentuje Państwu spektakl słowno-muzyczny pt. „Komeda: Ostatnia Retrospekcja”.

O Krzysztofie Komedzie powstało już wiele filmów, i mnóstwo koncertów z jego muzyką. Obraz, który zobaczycie, pozwoli Wam spojrzeć na historię Krzysztofa Komedy nie tylko jako pianisty i wybitnego kompozytora, ale także jako człowieka. Nie słysząc muzyki Komedy odczujecie Jego obecność, a przeżywając gonitwę myśli bohatera spektaklu odniesiecie wrażenie, że jego przeżycia mają także zwyczajnie ludzki, ponadczasowy wymiar.

Spektakl został zrealizowaliśmy we współpracy z formacją Weezdob Collective pod koniec 2020 roku. Do projektu przygotowaliśmy już od jakiegoś czasu, trwały rozmowy, powstawały koncepcje… 15 listopada 2020r. formacja wydała album „Komeda, Ostatnia Retrospekcja”, a pod koniec grudnia 2020 zrealizowaliśmy pomysł przeniesienia materiału na deski teatralne. Pracowaliśmy w warunkach obostrzeń sanitarnych, każdy z nas bał się zarażenia koronawirusem, ale jednocześnie cieszyliśmy z faktu, że możemy się spotkać i wspólnie pracować. Mieliśmy wtedy nadzieję, że wkrótce, zagramy na żywo… Na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Tymczasem, dzięki rejestracji materiału podczas prób powstał materiał filmowy, z którego zmontowaliśmy rewelacyjny spektakl. Pracowaliśmy wszyscy z wielkim zaangażowaniem i sercem. Musiało się udać! Zobaczcie sami. Materiał udostępnimy 27 kwietnia w 90 rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy. A kiedy znikną obostrzenia, zaprosimy Was do teatru i zagramy na żywo.

Autorem tekstu wykorzystanego zarówno na płycie jak i w spektaklu jest Tomasz Lach, pasierb Krzysztofa Komedy. Tomasz Lach był bardzo związany z Komedą, traktował go jak ojca. Był też przez długie lata świadkiem wspomnień Zosi Komedowej opisujących zachowania Krzysztofa Komedy w ostatnich dniach życia. Za namową członków formacji Weezdob Collective, Tomasz Lach napisał poruszającą opowieść, pełną różnorodnych uczuć i emocjonalnych zwrotów akcji, tworząc niezwykły portret umierającego artysty.

Tekst, zarówno na płycie jak i w spektaklu interpretowany jest przez aktora Mariusza Zaniewskiego. Całość wyreżyserował Michał Kocurek, również aktor. Mariusz Zaniewski rewelacyjnie wcielił się w Krzysztofa Komedę. Jego mimika, gesty i słowa idealnie współgrają z dźwiękami muzyki; i nie ma tu ani jednego fałszywego ruchu czy brzmienia, każde słowo wypowiadane przez Mariusza Zaniewskiego jest ważne i trafia w punkt. Porusza najdelikatniejsze struny wrażliwości widza.

Całość jest wzruszającą, muzyczno-słowną metaforą przeżyć człowieka zmagającego się z myślami w chwili śmierci. Muzycy Weezdob Collective genialnie zinterpretowali te emocje dźwiękami własnych kompozycji, w których przez cały czas trwania spektaklu wyczuwa się całą paletę barw poetyki i nostalgię muzyki Krzysztofa Komedy.

Reżyseria: Michał Kocurek

Tekst: Tomasz Lach

Muzyka: Weezdob Collective

Wystąpili: Mariusz Zaniewski oraz Weezdob Collective w składzie: Kacper Smoliński – harmonijka, Kuba Marciniak – saksofon, klarnet Piotr Scholz – gitara, Damian Kostka – kontrabas, Adam Zagórski – perkusja

Spektakl został zarejestrowany 30.12.2020r. na deskach Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Link do spektaklu będzie aktywny na YouTube od 27 kwietnia 2021r. od godz. 17:00 do 29 kwietnia 2021r. do godz. 23:00. Wydarzenie jest bezpłatne.