16 sierpnia kalendarz wyznaczył kolejną już rocznicę śmierci Elvisa Presleya. W tym roku, podobnie jak w poprzednie latach (pomimo pandemicznego widmo) – fani na całym świecie spotkali się na wydarzeniach poświęconych wybitnemu wokaliście i niewybrednemu aktorowi. W Memphis, gdzie piosenkarz mieszkał do śmierci odbyły się panele dyskusyjne, koncerty, tradycyjne czuwanie przy świecach.

Piosenkarz, którego już za życia okrzyknięto królem i legendą; wokalista, który wskrzesił i na zawsze zmienił oblicze muzyki rozrywkowej, stając się jednocześnie inspiracją dla całych pokoleń przyszłych muzyków i piosenkarzy.

Poznaniacy od dwudziestu kilku lat też pamiętają o dwóch ważnych datach w biografii Presleya, czyli o 8 stycznia (data urodzin) i 16 sierpnia. To nie są byle jakie koncerty i dyskusje. Te spotkania mają swoją publiczność, tworzą akcje i reakcje, są niepowtarzalnymi sekwencjami muzycznymi ilustrowanymi filmami.

Podobno piątka tworzy tradycję, a dziesiątka…? Jesteśmy już po dziesiątym spotkaniu z cyklu „O muzyce przy muzyce”, jakie organizujemy w ramach Poznańskiej Akademii Senioralnej. Dziękujemy wszystkim, którzy dali się przekonać do takiej formy i czynnego uczestnictwa w tych naszych pogawędkach i koncertach na żywo. Takie wycieczki w czasie bywają dla wszystkich nie tylko wspomnieniami, ale i szkicem pewnej symbiozy naszego życia.

Jak już wspomniałem dziesiąte spotkanie było specjalne, dzień po 43 rocznicy śmierci Elvisa Arona Presleya. Podczas spotkania swoimi przeżyciami z Granceland, muzeum w Memphis w stanie Teennessee, podzieliła się Małgorzata Kosmala oraz jej mąż Roman, Bogusław Graliński przeczytał jeden ze swoich wierszy poświęconych Presleyowi, a krytyk filmowy Wiesław Kot przedstawił felieton o aktorze Elvisie. Oczywiście ten przekaz był ilustrowany fragmentami filmów z udziałem aktora Presleya.

Wiesław Kot, Fot. Stanisław Wróblewski

W drugiej części koncert z rep. Presleya wykonał Łukasz Chmielewski. Były to m.in. rzadko prezentowane na polskich estradach utwory z filmów, w których kreował główne role: Mystery Train – Tiger Man, What A Wonderful Life, Angel, Baby If You, Igive All Of Your Love, You Dont Know Mee, Speedway, Blue Hawai, How Great Thon Art, Hawaiian Sunset, Moody Blue, Pledging My L Ove, Return To Sender, So Close Yet So Far, Witchcraft,Night Rider…

Ten wspólny projekt Poznańskiej Akademii Senioralnej i Towarzystwa PTAAAK przyczynił się nie tylko do poznania na nowo Elvisa, lecz również pozwolił nam w szczególny sposób przeżyć kolejną, smutną rocznicę Jego odejścia.

Krzysztof Wodniczak