Urodziła się 5 października 1952 roku w Warszawie. Wczesne lata życia spędziła w Białogardzie, potem podjęła studia w Poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Studiowała psychologię i historię sztuki. W roku 1978 wzięła ślub z Jackiem Kasprzyckim. Zmieniła wtedy nazwisko na Kasprzycka, posługując się pseudonimem Sorbian, panieńskim nazwiskiem swojej matki do której była bardzo przywiązana.

Współpracowała z Jackiem Kasprzyckim przy wielu realizacjach plastycznych filmowych i multimedialnych. Pracowała jako asystent reżysera i asystent kierownika produkcji w Wytwórni Filmów Oświatowych, w SeMaForze, Studio im. Karola Irzykowskiego oraz w innych firmach państwowych i prywatnych. Od 1989 roku zaczęła samodzielnie reżyserować filmy, chociaż pierwszy obraz pod tytułem Czas zatrzymany zrealizowała niezależnie w roku 1981. Związała się potem na wiele lat z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych. Tam zrealizowała filmy autorskie, m. in: Adagio Cantabile i Lacrimosa oraz Oburzające Dropsy według opowiadania Leszka Kołakowskiego do scenariusza Janka Zamojskiego.

Jest autorką wielu filmów o sztuce i artystach. Nie zdążyła niestety zrealizować projektu Czas zatrzymany o ostatnim dniu życia Brunona Schulza według swojego scenariusza napisanego jako grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostały po niej filmy, scenariusze oraz wspomnienia osób, które ceniła oraz darzyła sympatią i miłością.

Pogrzeb Tamary Sorbian Kasprzyckiej odbędzie się we wtorek 11 lutego 2020r. o godz.11:00 na cmentarzu górczyńskim.