We wtorek 29 października 2019r. w Auli UAM odbył się niezwykły koncert pt. „Poznańska muzyka wolności”, będący hołdem dla Powstańców Wielkopolskich oraz dedykowany rodzinom Powstańców. Głównym założeniem inicjatora koncertu, Krzysztofa Wodniczaka, było zaangażowanie wielkopolskich twórców. Wśród wykonawców mających już spory dorobek artystyczny i doświadczenie wymienić można m.in. Justynę Szafran, Halinę Benedykt, Piotra Kuźniaka czy jednego z najlepszych polskich wokalistów Grzegorza Kupczyka. Wśród młodszych stażem wokalistów szczególnie należy wyróżnić Mariannę Ćwiąkałę, Ewelinę Rajchel czy Filipa Popówa.

Fot. Hieronim Dymalski

Widowni bardzo spodobała się „Frontiera” w wykonaniu Haliny Benedykt i Filipa Popówa oraz utwór „Spoko” Piotra Kuźniaka i „Świece i deszcz” Grzegorza Kupczyka. Pięknym zwieńczeniem koncertu okazał się utwór „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” w wykonaniu Grzegorza Tomczaka i wszystkich wokalistów biorących udział w projekcie „Poznańska muzyka wolności”.

Fot. Hieronim Dymalski

W blisko dwugodzinnym koncercie wystąpiło kilkunastu solistów, którym towarzyszyła Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Wiesława Bednarka, Sun Flower Orchestra oraz Trio Piotra Kałużnego. Wokalnie wspomagały też Chór Arion oraz Chór Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. Koncert udowodnił, że w lokalnym środowisku artystycznym drzemie wielki potencjał. Mając większe środki finansowe Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK mogłoby bez problemu przygotować dwa razy dłuższy koncert i zaprosić wielu innych wspaniałych twórców z Wielkopolski, z których z wielkim bólem serca trzeba było zrezygnować.

Fot. Hieronim Dymalski

Koncert odbył się głównie dzięki wielkiej determinacji Krzysztofa Wodniczaka, który nie zrażał się problemami finansowymi i organizacyjnymi. Bardzo ważne okazało się wsparcie finansowe udzielone przez 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. Niestety władze Miasta Poznania nie były chętne idei koncertu i po wielu bojach ostatecznie przyznały skromną dotację. Niestety idea ta również nie znalazła właściwego uznania w mediach, które w większości temat koncertu przemilczały. Jedynie „Poznańską muzyką wolności” zainteresowały się Radio Poznań, TVP Poznań oraz Kulturalnik Poznański.

Fot. Hieronim Dymalski

Koncert przypadł do gustu większości widzów. Przytoczę opinie chociażby trzech indagowanych:

Doskonała inicjatywa w mieście w którym nic się nie dzieje. „Poznańska muzyka wolności” poświęcona Powstańcom Wielkopolskim. Sztuka, która łączy a nie dzieli. Perfekcyjne przygotowanie, poruszające utwory wykonywane przez poznańskich artystów wielkiego formatu – Joanna.

Cudowny koncert, z każdym kolejnym utworem bardziej wciągający. Występ artystów z Wielkopolski, był strzałem w dziesiątkę. Czekam na kolejną edycję wydarzenia – Małgorzata.

Dziękujemy za uroczy wieczór. Koncert „Poznańska muzyka wolności” – piękny, na wysokim poziomie – Urszula.

Michał Sobkowiak

Fot. Stanisław Wróblewski
Fot. Stanisław Wróblewski
Fot. Stanisław Wróblewski
Fot. Michał Sobkowiak
Fot. Michał Sobkowiak
Fot. Michał Sobkowiak