Turystyka Kolejowa TurKol.pl w sobotę 23 listopada w ramach oferty „Katarzynki” zaprasza na przejazd łączony różnymi środkami komunikacji publicznej. Pierwsza część podróży to przejazd planowym pociągiem pasażerskim ciągniętym przez zabytkowy parowóz z wolsztyńskiej parowozowni. Druga część trasy to wyprawa autobusem Neoplan 4009 pieszczotliwie zwanym „Pszczółką”. Autobusy tego typu jeszcze dekadę temu były standardowymi pojazdami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Ponad dwugodzinna wyprawa wokół stolicy Wielkopolski będzie okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc związanych z komunikacją publiczną – zarówno kolejową, jak i autobusową i tramwajową.

 

Trasa przejazdu pociągu z parowozem:

Dworzec Poznań Główny – Poznań Dębiec – Luboń – Wiry

Na stacji Wiry zaplanowano przesiadkę do autobusu Neoplan 4009, którym w dalszej części podróży Pasażerowie odwiedzą następujące miejsca w Poznaniu:

– stanowisko fotograficzne w Luboniu przy poligonie straży pożarnej z zabytkowym taborem komunikacji miejskiej, w tym warszawskim tramwajem 13N tzw. „Parówa”;

– teren przy zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ul. Madalińskiego;

– teren przy zabytkowej parowozowni stacji Poznań Główny przy ulicy Kolejowej;

– teren byłej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej;

– nowy przystanek kolejowy Poznań Podolany, którego otwarcie planowane jest na połowę grudnia br.;

– dworzec tramwajowo – autobusowy Sobieskiego;

– stanowisko fotograficzne w Poznaniu Naramowicach z widokiem estakady kolejowej z północną towarową obwodnicą kolejową miasta Poznania, przy ul. Karpiej;

– dworzec kolejowy Poznań Wschód, ul. Wschodnia;

– teren zajezdni autobusowej przy ulicy Warszawskiej;

– oraz zakończenie wyprawy w pobliżu al. Niepodległości, skąd chętne osoby udadzą się do dawnego Technikum Kolejowego na zwiedzanie makiety kolejowej.

 

Trasa przejazdu została zaprojektowana w sposób umożliwiający skorzystanie z niego nie tylko mieszkańcom miasta Poznania, ale także osobom przyjezdnym. Przejazd rozpocznie się na stacji kolejowej Poznań Główny. Pierwszy etap to wyprawa planowym pociągiem osobowym Kolei Wielkopolskich uruchomionym z zabytkowym parowozem z wolsztyńskim parowozem. Trasa przejazdu to Poznań Główny – Poznań Dębiec – Luboń koło Poznania – Wiry. Przejazd planowym pociągiem pasażerskim odbędzie się na podstawie biletu na przejazd w ramach oferty „Katarzynki” i jest wliczony w koszt oferty. Informujemy, że w przypadku awarii lub innych zdarzeń istnieje możliwość, że pociąg nie będzie zestawiony z taboru zabytkowego. Decyzje te zależą od przewoźnika tj. Kolei Wielkopolskich.

Pociąg wyruszy ze stacji Poznań Główny o godz. 10:33 z peronu 4a. Zakończenie wycieczki planowane jest w Poznaniu przy al. Niepodległości około 13:30. Więcej informacji na stronie TurKol.