Dzień Niepodległości to doskonała okazja do chwili zadumy i zastanowienia się nad historią, nad przeszłymi czasami, które przez lata kształtowały losy naszego otoczenia i nas samych. Często z okazji przypadającego w dniu 11 listopada Święta Niepodległości wspominamy momenty odzyskania niepodległej ojczyzny. Wracamy do czasów I Wojny Światowej i powrotu Polski na mapy Europy po 123 latach niebytu. Wspominamy też rok 1945 i zakończenie II Wojny Światowej, gdy formalnie Polska ponownie stała się europejskim państwem, lecz niestety nie była niepodległa. Prawdziwy powrót do wolności to przełom lat 80. i 90. XX wieku. Dla wielu z nas są to czasy tak niedawne, że często wydaje się dziwnym mówienie o nich w podniosłym tonie. Warto jednak wspominać te czasy, przekazywać młodemu pokoleniu prawdę o Przełomie jaki nastąpił 30 lat temu i jak wyglądał świat oczyma Polaków jeszcze w latach 70. czy 80.

Fot. TurKol.pl

W dniu 11 listopada TurKol.pl zabierze Państwa na chwilę do tych dramatycznych czasów… Z Poznania wyruszą dwa specjalne pociągi Tradycja i Jakub.

11 listopada to także w poznańskiej tradycji dzień świętego Marcina, czyli patrona głównej arterii stolicy Wielkopolski, czyli ulicy Święty Marcin. Jakże inne są w dzisiejszych czasach okoliczności w jakich spotykamy się licznie na placach, skwerach i ulicach naszych miast. Wtedy głośno protestowano i często ponoszono za to poważne konsekwencje. W ostatnich latach już na wesoło i bez ryzyka konsekwencji świętuje całe miasto – zabawy, koncerty i inscenizacje nie mają końca, przez miasto przechodzi wesoły korowód świętujących Poznaniaków i gości przybywających z kraju i zagranicy, na czele którego kroczy Święty Marcin na białym koniu. Prezydent miasta przekazuje Świętemu Marcinowi symboliczne klucze do miasta, a mieszczanie rozpoczynają świętowanie. Znanym smakołykiem związanym z tymi wydarzeniami są tradycyjne Rogale Świętomarcińskie, którymi tonami zajadają się mieszczanie i turyści.

Przejazd pociągów Tradycja i Jakub odbędzie się przy użyciu lokomotywy spalinowej w historycznych barwach. Pociągi będą zestawione z oliwkowych wagonów 1 i 2 klasy oraz legendarnego wagonu barowego WARS. Pasażerowie pociągu będą mieli okazję odbyć podróż w czasie, wysiadając na stacji końcowej powrócą do czasów współczesnych – pociągiem do Wolności. Na trasie przejazdu będą świadkami sytuacji, które przypomną, że wolność jeszcze niedawno nie była dla Polaków tak oczywista jak w teraźniejszości.

 

Trasy pociągów

 

Tradycja: Poznań Gł. – P. Garbary – P. Wschód – P. Franowo – P. Starołęka – Poznań Gł.

Jakub: Poznań Gł. – Murowana Goślina – Wągrowiec – Murowana Goślina – Poznań Gł.

 

Rozkład jazdy

Fot. TurKol. pl

 

Tradycja                    Przyjazd          Odjazd

Poznań Główny                                    11:09

Poznań Garbary           11:14               11:15

Poznań Franowo          11:28               11:29

Poznań Starołęka         11:38               11:42

Poznań Główny             11:50

 

Jakub                          Przyjazd          Odjazd

Poznań Główny                                    12:00

Czerwonak                    12:12               12:19

Murowana Goślina     12:32               12:33

Skoki                             12:47               12:48

Wągrowiec                   13:03

Wągrowiec                                            15:40

Skoki                             15:55               15:56

Murowana Goślina    16:21               16:22

Czerwonak                   16:44               16:49

Poznań Garbary          16:59               17:00

Poznań Główny           17:05

 

Więcej informacji na stronie TurKol.pl