Morticia, zimna jak sopel lodu, Gomez, gorący jak wulkan, Wednesday, ich demoniczna córka i Pugsley, słodki, ale śmiertelnie groźny synek, urokliwy wuj Fester, wiedźmowata Babcia i Lurch, posępny kamerdyner o wdzięku zombie… oto w komplecie najbardziej upiorna rodzinka wszech czasów.

„Rodzina Addamsów” w koprodukcji Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Syrena w Warszawie to przebojowy musical, którego premiera miała miejsce na Broadwayu w 2010 roku, przyciągając tłumy widzów. Pokazywany był także niemal w całej Europie i Ameryce. Na scenie oglądamy historię upiornej rodzinki mieszkającej na bagnach w starym, wiktoriańskim zamku. Głównymi bohaterami opowieści są Gomez i Morticia, których córka Wednesday, zwana księżniczką ciemności, dorasta i zakochuje się w uroczym chłopaku imieniem Lucas. Prosi ojca, aby zachował to w tajemnicy przed swoją ukochaną żoną. Wszystko zmieni się pewnego wieczoru, kiedy przy jednym stole spotkają się obie rodziny pochodzące z dwóch różnych światów.

Twórcą Rodziny Addamsów jest amerykański rysownik Charles Addams. Od lat 30. przygody upiornej rodzinki zaczęły się ukazywać w formie komiksu na łamach popularnego amerykańskiego tygodnika „The New Yorker”. Następnie, w latach 1964-1965, emitowano stworzony na jego podstawie serial telewizyjny, a w 1991 roku miała miejsce premiera słynnego filmu „Rodzina Addamsów”. W obsadzie znaleźli się między innymi Anjelica Huston, Raúl Juliá oraz Christina Ricci, dla której występ okazał się przepustką do hollywoodzkiej kariery. Obraz doczekał się również kontynuacji w 1993 roku oraz w 1998 roku jako „Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny”.

Poznańsko-warszawską koprodukcję wyreżyseruje Jacek Mikołajczyk („Zakonnica w przebraniu”, „Nine”, „Czarownice z Eastwick”). Kierownictwo muzyczne spektaklu objęli Piotr Deptuch (Poznań) i Tomasz Filipczak (Warszawa). Realizatorzy przygotowali już polską prapremierę „Rodziny Addamsów” w 2015 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym, a także polską prapremierę „Zakonnicy w przebraniu” (2016), będącą niesłabnącym przebojem poznańskiej sceny. Muzyka w „Rodzinie Addamsów” stanowi fuzję tradycji broadwayowskiej i znakomitej stylistyki latynoamerykańskiej. Największą sławę zyskały takie utwory jak: „Chcesz być Addamsem”, „W całkiem nową stronę”, „Większego świra mam” czy „Zatańczmy jeszcze raz””, wszystkie w przekładzie Jacka Mikołajczyka.

Teatr Muzyczny w Poznaniu to dzisiaj czołówka musicalu w Polsce. Jestem zaszczycony, że jego Dyrektor zaprosił Teatr Syrenę i mnie do współprodukcji „Rodziny Addamsów”. W Poznaniu w ciągu dwóch sezonów wyreżyserowałem dwie premiery, mogę więc śmiało powiedzieć, że w ostatnich latach tamtejszy teatr był dla mnie artystycznym domem. Teraz, kiedy „przeprowadziłem się” do Syreny, mamy okazję połączyć pasje i siły. Jestem pewien, że oba zespoły – Teatru Muzycznego i Syreny – stworzą dzięki temu zupełnie niezwykłą premierę – twierdzi Jacek Mikołajczyk, Dyrektor Teatru Syrena i reżyser „Rodziny Addamsów”.

 

Muzyka – Andrew Lippa

Libretto – Marshall Brickman i Rick Elice

Przekład – Jacek Mikołajczyk

Czas trwania: ok. 180 minut z jedną przerwą

Warszawska premiera musicalu miała miejsce 8 września, a poznańska odbyła się 22 września 2018 roku.

 

Najbliższe spektakle:

24 października o godz. 19:00

25 października o godz. 19:00

26 października o godz. 17:00

30 października o godz. 19:00

31 października o godz. 19:00

Michał Sobkowiak