Za trzy dni główny koncert. Odbywają się próby w klubie 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Będąc obserwatorem tych prób doceniam ideę główną tego wydarzenia, niewątpliwie głęboko podszytą patriotyzmem, a z uwagi na plejadę wykonawców już na pierwszy rzut oka – kojarzącą się z wielością stylistyk. Dwaj Piotrowie Kałużny i Wiza oraz Wiesław Bednarek „wzięli na swoje plecy” ogrom pracy przy aranżacjach i stylowych brzmieniach. Dotarliśmy też do informacji repertuarowych – jakie utwory, czyjego autorstwa i kto wykona.

Fot. Agata Sosińska

Publiczność zwabiona skromnym zaproszeniem sama zakosztuje smaków tej muzyki i całego koncertu w przepięknej Auli UAM, którą poznańscy melomani uwielbiają.

Ten koncert ogrzeje duszę tym wszystkim, co przynieśli dzielni, bohaterscy Powstańcy Wielkopolscy. Myśli o wolności i swobodach obywatelskich, które teraz są naszym udziałem – najpierw podtrzymywały gorące serca dumnych Wielkopolan i pozyskały swojego wielkiego rzecznika w Ignacym Janie Paderewskim, aż przynosić zaczęły plony dla całej Rzeczypospolitej.

Fot. Agata Sosińska

Nasze myślenie jest wzniosłe, wyrośliśmy w domu bardzo dumnych, godnych a skromnych Rodziców, którym historia podała mnóstwo czerstwego chleba, lata zaborów, potem II wojnę światową, a po niej – eksperymenty polityczne i ustrojowe… To myślenie o wolności jest wspominaniem trudnych dróg pokonywanych mocą niezłomnego ducha i niegasnącego płomienia pragnień, wiary… To łączy nas Wielkopolan, wielu Polaków. Patetyczne tonacje jednak są już rzadkie, jakby się część ludzi wstydziła tego godnego dziedzictwa i prawdy…

Krzysztof Wodniczak