Halina Benedyk to niedoceniona i trochę już zapomniana wokalistka związana z Poznaniem.

Fot. halinabenedyk.pl

Artystka urodziła się 11 marca 1965 roku w Szprotawie (woj. lubuskie). Już od IV klasy szkoły podstawowej równolegle uczyła się w szkole muzycznej, którą ukończyła w klasie skrzypiec i fletu poprzecznego.

Halina Benedyk zadebiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w 1983 roku, gdzie zdobyła Brązowy Samowar. W roku następnym wraz z włoskim piosenkarzem Marco Antonellim na Festiwalu w Sopocie zajęła 3. miejsce w konkursie, śpiewając piosenkę „Frontiera”. Sukces ten pozwolił wokalistce wyruszyć w tournée po Polsce wraz z orkiestrą Jerzego Miliana.

W 1985 roku Benedyk rozpoczęła współpracę z „Estradą Poznańską” i jednocześnie podjęła naukę w Studium Piosenkarskim w Poznaniu. Nagrywała dla radia i telewizji zarówno z orkiestrą „Alex Band” Aleksandra Maliszewskiego, jak i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. W 1987 roku na Festiwalu w Opolu wykonała piosenkę „Mamy po 20 lat”, dzięki której otrzymała „Nagrodę Publiczności” oraz „Miss Obiektywu” od dziennikarzy. Utwór szybko stał się popularny, otrzymał tytuł „Piosenki Roku” w 1 Programie Polskiego Radia i do dnia dzisiejszego pozostaje największym przebojem artystki. Rok później na Festiwalu w Sopocie dostała nagrodę Międzynarodowej Organizacji Festiwali „FIDOF” za utwór „Mój koncert” i „Mamy po 20 lat”.

W latach 1990–1993 przebywała w Szwajcarii, towarzysząc mężowi Aleksandrowi Maliszewskiemu i jego orkiestrze w występach. Od połowy lat 90. prowadzi działalność artystyczną dla dzieci, warsztaty wokalne oraz jest jurorką na konkursach muzycznych.

Po dwudziestu sześciu latach Halina Benedyk i Marco Antonelli spotkali się ponownie, aby nagrać nową płytę, którą zatytułowali „Frontiera”. Natomiast 2 października 2015 roku ukazał się ostatni – jak do tej pory – singiel „Solo Noi”, który został skomponowany i zaaranżowany przez Aleksandra Maliszewskiego i nagrany z gościnnym udziałem Mieczysława Jureckiego (gitary) oraz Dariusza Kaliszuka (perkusja).

 

Dyskografia

Tańcz dla mnie tańcz Astron1987

Mój koncert Polskie Nagrania „Muza” 1988

Halina Benedyk Polskie Nagrania „Muza” 1995

Dajmy dzieciom uśmiech Koch International Poland 1997

Cudowne są święta Koch International Poland 2005

Frontiera Agencja Artystyczna MTJ 2011

Dajmy dzieciom uśmiech Agencja Artystyczna MTJ 2013

Mamy po 20 lat Alex Music Production 2014

Michał Sobkowiak