12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator” wystartuje 5 lipca w Poznaniu. To jedno z największych wydarzeń poświęconych animacji w Europie, które kwalifikuje do Oscarów®.

W ramach 12. „Animatora” zaprezentujemy ponad 300 filmów z całego świata. W konkursie międzynarodowym o Grand Prix – Złotego Pegaza powalczy 45 tytułów krótkometrażowych. Wybrano je z ponad 1000 propozycji nadesłanych z 64 krajów, w tym z tak egzotycznych miejsc, jak Kostaryka, Kuba, Kuwejt, Makau czy Martynika. Zapraszamy także na drugą edycję Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL. To okazja do poznania najnowszych dokonań rodzimych twórców.

W tym roku odwiedzi nas Tim Allen, brytyjski animator stop-motion, który pracował m.in. przy „Gnijącej Pannie Młodej” Tima Burtona, „Baranku Shaunie”, czy „Wyspie psów” Wesa Andersona.

W programie festiwalu są m.in.: Animation as a Statement – cykl obejmujący retrospektywę Janet Perlman, sekcja animacji oraz specjalny pokaz Kobiety Mają Głos. Animator 2019 to także Animacja z Norwegii, Animacja i VR oraz ANIMATOR PRO – obszerny blok skierowany do profesjonalistów. Polecamy bardzo Animowane seriale oraz program wydarzeń specjalnych, obejmujący koncerty, silent disco, jak i nowość – silent Cinema. Najmłodszym polecamy ANIMATORA DLA DZIECI, gdzie m.in. będzie można nakręcić swój pierwszy film.

Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

12. Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 5-11 lipca 2019.

Michał Sobkowiak