W latach osiemdziesiątych XX wieku Gorzów Wielkopolski stał się stolicą polskiego reggae, za sprawą cyklicznych imprez Reggae nad Wartą. Ale tez pojawiła się w tym mieście silna reprezentacja zespołów uprawiających inną stylistykę, opartą na folklorze muzyki cygańskiej. Z Gorzowa do Poznania na próby zespołu Roma dojeżdżał (ur. 10 kwietnia 1950 w Łodzi) – romski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów – Don Vasyl. W poznańskim studiu Giełda spotykał podczas różnych sesji nagraniowych Zbigniewa Górnego, Aleksandra Maliszewskiego, Huberta Szymczyńskiego i wielu innych wartościowych muzyków, którzy z nim chętnie podejmowali współpracę. Poznańska firma fonograficzna Meripex wydala Vasylowi pierwszą profesjonalną kasetę magnetofonową. Od tego momentu możmy mówic i pisać, że Don Vasyl wszedł na parnas polskiej muzyki rozrywkowej.

Pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich z dynastii Baro Szero (Wielka Głowa). Urodził się w Łodzi w parku na Arturówku, gdyż miasto to znalazło się akurat na drodze cygańskiego taboru. Jego ojciec Jan wychował się w Łodzi, matka pochodziła z Warszawy. Przez jakiś czas mieszkał w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie wychowywał się u boku słynnej cygańskiej poetki Papuszy. Potem przeprowadził się do Włocławka, a obecnie mieszka na stałe w Ciechocinku na Kujawach. Na scenie występuje od 12. roku życia. Od 1984 śpiewa z własnymi zespołami. W 1987 założył zespół artystyczny Don Vasyl i Roma, który zmienił później nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Pierwszy teledysk nagrał w Poznaniu podczas sesji nagraniowej w Studio Giełda i na deptaku przy Starym Marychu. Ten wideoklip pokazał w swym programie telewizyjnym NON Stop Kolor Wojciech Mann (współautorem był Jan Chojnacki).

Ostatnio wystąpił w Poznaniu z pomniejszonym nieco składzie muzyków (zabrakło akordeonisty i skrzypka), lecz i tamci instrumentaliści czują każdy rodzaj frazy, wiedzą z jakim smakiem i rozmachem grają, a przede wszystkim proponują dobrą tradycję muzyki cygańskiej w odświeżonej formie przetworzonej przez ich młodość, zapał i wspólne rozumienie muzyki w dur i moll.

Don Vasyl jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów odbywającego się nieprzerwanie od 1997. Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji Kujawy piórem malowane (1995) oraz Twórcy regionu 2 (1996). Sam jest autorem tomiku wierszy Pasażerowie niebieskiego taboru (1998).W 2005 uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Ma 3 dzieci – córkę Agnieszkę oraz synów Wasyla Juniora i Dzianiego. Obaj synowie związani są z przemysłem muzycznym.

Krzysztof Wodniczak