Na Poczcie Polskiej można kupić kartki z limitowanej edycji przedstawiające cztery Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego – Anielę Tułodziecką, Helenę Rzepecką, Janinę Omańkowską i Zofię Sokolnicką. Od 27 grudnia 2018 roku, przez 28 dni, będzie można je ostemplować okolicznościowym datownikiem, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

W ten sposób Fundacja Kochania Poznania świętuje 100. rocznice odzyskania niepodległości, 100, rocznicę Powstania Wielkopolskiego przede wszystkim 100. rocznice wywalczenia przez kobiety praw wyborczych.

 

Kim są Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego?

Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego to projekt Fundacji Kochania Poznania, który ma na celu przypomnienie Polakom i Polkom, że za zwycięskim powstaniem stoją także kobiety.

Od dawna byłem zafascynowany tym, jak dobrze przygotowane zostało Powstanie Wielkopolskie. Rok temu zacząłem się zastanawiać jak to się wydarzyło, że na terenie zniemczonym od dziesiątek lat było tylu patriotów i patriotek. Moją uwagę zwróciło Towarzystwo Przyjaciółek Wzajemnego Pouczania się oraz Opieki nad dziećmi „Warta” założone w przez Anielę Tułodziecką – mówi twórca idei Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego, dr Paweł Cieliczko – W 100-lecie przysięgi kościuszkowskiej członkinie tego towarzystwa rozdały dzieciom z ubogich rodzin ponad 1000 egzemplarzy polskich książek. Okazało się to jednak mało przydatne, ponieważ dzieci nie potrafiły czytać po polsku. Wtedy zaczęła się ciężką i odważna praca tych kobiet. Organizowały tajne komplety, w których uczestniczyło 1000 uczniów i uczennic rocznie, pisały podręczniki dla uczniów oraz metodyczne, dla nauczycieli.

W kompletach uczono nie tylko języka polskiego, ale także historii Polski, czytano literaturę polską, uczono pieśni patriotycznych i religijnych. To właśnie te niezwykłe kobiety, wychowały pokolenie ludzi, którzy we właściwej chwili stanęli w pierwszym szeregu, by walczyć o wolną Wielkopolskę w odrodzonej Polsce.

– Długo szukałem terminu, który trafnie określiłby grupę kobiet, które poświęciły się edukacji w ówczesnych, ciężkich czas. W końcu wpadłem na „Matki Chrzestne powstania Wielkopolskiego – dodaje dr Paweł Cieliczko.

 

Kartka, datownik i znaczek okolicznościowy

Jak przypomina bank BGŻ BNP Paribas, kobiet nie ma na banknotach. Szukamy różnorodnych form upamiętnienia kobiet – tym razem są to okolicznościowe znaczki, kartki wraz z datownikiem – mówi Katarzyna Cieliczko-Słupianek, prezeska Fundacji Kochania Poznania.

Kartki wraz z datownikiem okolicznościowym z hasłem: Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego dostępne są w okienku filatelistycznym w Urzędzie Pocztowym Poznań. Datownik będzie można używać przez 28 dni licząc od 27 grudnia 2018 roku. W tym roku Fundacja, nie wysłała kartek z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Współpracownicy, partnerzy, przyjaciele otrzymają wyjątkowo te karty z okazjonalnym znaczkiem i stemplem.

Znaczki, które zamówiliśmy można zakupić bezpośrednio u nas, pisząc na nasz adres mailowy. Złożyliśmy także wniosek, by znaczki z wizerunkami Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego wprowadzić do oficjalnego obiegu. Istnieje prawdopodobieństwo, że uda się to w przyszłym roku, ale niczego nie można obiecać. Jest to proces – dodaje Katarzyna Cieliczko-Słupianek.

 

Znaczki to kolejny krok w upamiętnianiu kobiet sprzed 100 lat

Znaczki, kartki oraz datownik powstały z wniosku Fundacji Kochania Poznania i jest to kontynuacją działań, które rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku. W ramach projektu Fundacja wydała 4 broszury przypominające historie tych wybitnych kobiet (we współpracy z Aquanet S.A.), opublikowała w intrenecie 6 artykułów, opublikowała artykuły z gazetach drukowanych, zaprojektowała roll-up’y promujące projekt, które były obecne podczas Kongresów Kobiet w Wielkopolskę i Polsce, złożyła wniosek, by w Poznaniu powstał skwer Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego i wiele innych.

 

Kartki w cenie 1.05 zł za sztukę oraz datownik dostępny jest Urzędzie Pocztowym Poznań 2, ul. Głogowska 17, w okienku filatelistycznym, w dni robocze w godzinach: 9:00 do 16:00.

Fundacja zamówiła także specjalne znaczki z wizerunkami tych czterech kobiet – zainteresowani zakupem są proszeni o kontakt mailowy z Fundacją: fundacja@kochamy.poznan.pl.