W ostatni weekend wakacji tradycyjnie już odbywają się Dni Twierdzy Poznań. W programie zwiedzanie fortów, schronów, muzeów oraz wycieczki, rejsy i inne atrakcje, związane z poznańskimi fortyfikacjami od czasów Mieszka I do Zimnej Wojny.

To szósta już edycja Dni Twierdzy Poznań organizowana przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania. Szczegółowy program wydarzeń planowanych na 25 i 26 sierpnia 2018r. znajdą Państwo na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl. Uczestników DTP między obiektami wozić będą autobusy specjalnej Linii Fortecznej.

Poniżej prezentujemy 3 przykładowe wydarzenia odbywające się w ramach Dni Twierdzy Poznań.

Śluza Katedralna

Obok nowoczesnego budynku Bramy Poznania znajduje się także gmach zachodniego przyczółku Śluzy Katedralnej (Jazu Katedralnego). Ten pochodzący z 1838 roku zabytek forteczny to jedna z najstarszych pozostałości, i jeden z niewielu zachowanych hydrotechnicznych obiektów poznańskiej Twierdzy.

Z okazji Dni Twierdzy można będzie zapoznać się zarówno ze Śluzą Katedralną oraz główną ekspozycją Bramy Poznania, ale także udać na spacer po Ostrowie Tumskim śladami dawnych umocnień. Zwiedzanie Bramy Poznania i spacer po Ostrowie połączone są w jedną, około półtoragodzinną wycieczkę w towarzystwie przewodnika. Ponadto zaprezentowany zostanie ukryty na co dzień obiekt forteczny – redita dawnego Fortu Roona (Przyczółka Mostowego), która znajduje się na terenie Elektrociepłowni Garbary.

Zarówno w sobotę i niedzielę na godz. 12:00 zaplanowano eksplorację Fortu Roona, a na godz. 17:00 spacer z przewodnikiem po ekspozycji Bramy Poznania i Ostrowie Tumskim. Natomiast w godz. 10:00 – 19:00 Śluza Katedralna dostępna będzie do indywidualnego zwiedzania. Zwiedzający proszeni są o zabranie odpowiedniego obuwia (wskazane: obuwie pełne, trekkingowe/sportowe, za kostkę) oraz latarek. Wstęp jest bezpłatny, a liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy telefoniczne pod nr tel. 61 647 76 34 (w godzinach otwarcia Bramy Poznania) lub osobiście w punkcie informacji w Bramie Poznania. Miejsce zbiórki: hol Bramy Poznania.

 

Fort VI

Tradycyjnie przed Fortem zaplanowano inscenizację historyczną, tym razem dotyczącą konfliktu w Jugosławii oraz misji ONZ. Naszych gości przeprowadzimy przez ruiny zniszczonego Sarajeva pod eskortą żołnierzy z misji ONZ.

Zwiedzanie Fortu z przewodnikiem odbędzie się w godzinach 10 – 17, co godzinę. Zbiórka półgodziny wcześniej na parkingu przed Fortem od ul. Lutyckiej. Przewidywany czas zwiedzania to ok. 1,5 godz. – na trasie pół kilometra podziemi, liczne wystawy i dodatkowe atrakcje.

 

Wystawy:

– pruskie pocztówki wojskowe

– Fortyfikacje na świecie w obiektywie Marcina Walkowiaka (nowości Forty w Radżastanie, Indie oraz Portugalia),

– zdjęcia z I Wojny Światowej

– wystawa broni historycznej

Ponadto zaplanowano rekonstrukcję szpitala wojennego z czasów II Wojny Światowej, strzelnice, kącik dla najmłodszych (animacje, konkursy, zabawy), gastronomię (z obowiązkową grochówką wojskową) oraz punkty handlowe z pamiątkami, książkami o tematyce militarnej, grami edukacyjnymi, modelami.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00

Wstęp: 10 zł dorośli, 5 zł uczniowie do 16 roku życia, emeryci i renciści Rodzinny: 20 zł

 

Schron Stara Prochownia

Schron Stara Prochownia w dniach 25 i 26 sierpnia w godz. 10-17 zaplanował m.in.:

– wystawę broni kolekcjonerskiej od XIX w po dzień dzisiejszy;

– wystawę broni białej (w tym pokazy walki szablami – godz. 11:00, 13:00 i 15:00);

– strzelnicę pneumatyczną i ASG z konkursem strzeleckim z nagrodami;

– wystawę historii poznańskiego ruchu harcerskiego;

– zwiedzanie schronu z przewodnikiem PTTK;

– prelekcję multimedialną „Jak obronić Poznań” (godz. 16:30) – wirtualną wycieczkę po Twierdzy Poznań na przełomie wieków;

– grochówkę wojskową dla odwiedzających.

Wstęp wolny.

Michał Sobkowiak