Z okazji jubileuszu 1050–lecia Archidiecezji Poznańskiej 22 czerwca na Ostrowie Tumskim wystąpi światowej sławy kwartet Il Divo.

Biskupstwo poznańskie – pierwsze w Polsce – w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie i było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej. Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII, zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich.

W trakcie rozpoczętych już obchodów roku jubileuszowego, organizowanych przez Archidiecezję Poznańską mocno zaakcentowany jest fakt, że to właśnie Poznań uznawany jest za kolebkę państwowości polskiej i chrześcijaństwa na ziemiach polskich. W tym miejscu warto nadmienić, iż do 1798 roku do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa.

 

Koncert Il Divo

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie niezwykły koncert, który odbędzie się 22 czerwca w Poznaniu. Na Ostrowie Tumskim w bezpośrednim sąsiedztwie Warty i majestatycznej katedry, na olbrzymiej plenerowej scenie wystąpi światowej sławy kwartet Il Divo, któremu akompaniować będzie Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu. Organizatorzy przewidują, że w koncercie weźmie udział kilkanaście tysięcy widzów. Wstęp na koncert w przeważającej części będzie bezpłatny. Do sprzedaży trafią tylko bilety na miejsca numerowane pod sceną.

Dwa lata po obchodach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski na INEA Stadionie w Poznaniu, agencja Prestige MJM zorganizuje część koncertową centralnych obchodów założenia biskupstwa w Poznaniu. Ich niewątpliwą ozdobą będzie występ światowej sławy kwartetu Il Divo. Zespół gościł już na nasze zaproszenie w Polsce trzykrotnie, wzbudzając nieskrywany entuzjazm. Jesteśmy pewni, że powrót kwartetu do naszego kraju po czterech latach przerwy spotka się z dużym zainteresowaniem, a koncert w ich wykonaniu pozostawi niezatarte wspomnienia, w znaczący sposób przyczyniając się do uświetnienia jubileuszu Archidiecezji Poznańskiej – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, organizatora koncertu.

Il Divo to światowej sławy kwartet doskonale poruszający się w gatunku muzycznym zwanym classical crossover – łączącym operę z muzyką klasyczną i prezentującym ją w nieco lżejszym wydaniu, dostępnym nie tylko dla koneserów. W repertuarze grupy znajdują się także znane i popularne piosenki popowe czy musicalowe w symfoniczno-operowych aranżacjach, m.in.: „Hallelujah” Leonarda Cohena czy „I Will Always Love You” Whitney Houston.

Grupę tworzą: hiszpański baryton Carlos Marin, szwajcarski tenor Urs Toni Bühler, amerykański tenor David Miller oraz francuski tenor Sébastien Izambard.

Zespół odnosił sukcesy na najważniejszych scenach świata, sprzedał ponad 30 milionów płyt, które pokryły się złotem i platyną w 33 krajach. Obecnie grupa promuje materiał z ósmego już albumu w swoim dorobku, którego premiera odbyła się 18 kwietnia w Meksyku.

 

Występ Il Divo poprzedzi koncert z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej związanych z Poznaniem. Artyści zaprezentują utwory przywołujące odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz zwycięskie powstanie wielkopolskie. Do wspólnego śpiewania polskich pieśni i piosenek patriotycznych zaproszą także publiczność.

Koncert jest częścią obchodów 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, które odbędą się w dniach 22-24 czerwca 2018r. Szczegółowy program wydarzeń można odnaleźć na stronie www.archpoznan.pl.

Michał Sobkowiak