Poznański zespół Smutne Piosenki wydaje swoją debiutancką płytę studyjną. Ich pierwszy autorski album zatytułowany „Dziki ogród” ukaże się w najbliższą sobotę.

Smutne Piosenki w 2015 roku powołała do życia basistka, Paulina Frąckowiak, która jest autorką muzyki i tekstów zespołu. Współtworzą go z nią znakomici muzycy – Izabela Polit (wokal), Michał Ruksza (piano) oraz Jakub Szwarc (perkusja).

Smutne Piosenki zagrały już wiele koncertów i zagościły na antenach licznych stacji radiowych, spotykając się z pozytywnym odbiorem. Mają na koncie sukcesy konkursowe: III miejsce i sześć nagród dodatkowych na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017 w Opolu, II miejsce na Festiwalu Artystycznym „Koniugacje” 2017 w Rawiczu, nagrodę im. Andrzeja Jakóbca w kategorii „muzyka” na FAMA 2017 oraz III miejsce na Festiwalu Muzyczna Jesień – Międzynarodowe Konfrontacje Artystyczne 2017 w Grodkowie. W eliminacjach Narodowego Centrum Piosenki Polskiej do opolskich Debiutów ich piosenka „Dziki ogród” zajęła II miejsce, zyskując słowa uznania od jurorów: Piotra Stelmacha z III Programu Polskiego Radia, Krzysztofa Dominika – menadżera HEY i Nosowskiej oraz Rafała Poliwody − dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.

Dotychczas Smutne Piosenki wydały koncertową płytę „Na żywo z plusem”, na której towarzyszy im kwartet smyczkowy i DJ. Dionizy Piątkowski w swej recenzji album określił jako „nową jazzową poezję śpiewaną”. Krzysztof Dominik napisał o nich: „Bardzo interesująca rzecz, już od początku intryguje. Dobra wokalistka z oryginalną barwą. Ciekawy skład, dobre wykonanie, tekst. Widzę szansę na przyszłość”.

Zagrali mnóstwo koncertów, w czasie których dali się poznać jako genialni muzycy. Świetnie czują się w jazzie i poezji śpiewanej, flirtując umiejętnie z popem, elektroniką, a nawet folkiem – i taka będzie ich pierwsza płyta „Dziki ogród”, która ukaże się 26 maja 2018r.

Zawartość debiutanckiej płyty studyjnej zespołu Smutne Piosenki najlepiej oddaje jej tytuł. „Dziki ogród” to nieskrępowana plątanina gatunków, stylów, nastrojów, uczuć i tematów, a przy tym bardzo melodyjna.

„Jest coś niesamowicie urokliwego w tej piosence. Zgrabne połączenie tradycji z nowoczesnością, kompozycja ciekawie się rozwija i posiada niebanalny tekst. Bardzo fajna barwa głosu wokalistki. Duża przyjemność słuchania” – to słowa Dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu na temat tytułowego utworu.

„Dziki ogród” ma już na koncie sukcesy – piosenka przyciągnęła uwagę Marii Sadowskiej w konkursie SKODA Auto Muzyka 2017, zdobyła nagrodę jury pod przewodnictwem Natalii Przybysz na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017, przez kilka miesięcy utrzymywała się w pierwszej dziesiątce rankingu „Będzie głośno” radiowej Czwórki i nieomal wygrała eliminacje Narodowego Centrum Polskiej Piosenki do zeszłorocznych opolskich Debiutów. Po rekomendacjach od Piotra Stelmacha, Krzysztofa Dominika i Rafała Poliwody zabrakło jej do zwycięstwa dwóch punktów.

Dodatkową wartością jest wizualna oprawa albumu – Rozalia Ogonowska − zainspirowana utworami, stworzyła baśniowy niepowtarzalny świat.

Edycja limitowana zawiera dziesięć niepublikowanych wcześniej utworów, a także bonus track – muzyczną interpretację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Deszcze”.

Lista utworów, które znalazły się na płycie:

  1. Intro introwertyczne
  2. Gdzie oni poszli
  3. Do dna
  4. Niedobry dzień
  5. Deszczobieg
  6. Euforia
  7. Przysłowia
  8. Dziki ogród
  9. Naked in the snow
  10. Proszę o jedno

Bonus:

Deszcze

Michał Sobkowiak