VIII Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej i Fotograficznej Osób Dojrzałych „Wyścig Jaszczurów” zakończył się 8 grudnia 2017 r. Tradycyjnie już przegląd nadesłanych filmów odbył się w poznańskim kinie Muza. Organizatorem festiwalu jest od początku Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK.

Fot. Kazimierz Seredyński

Festiwal jest jedną z nielicznych inicjatyw, które zaistniały jako wydarzenia ważne dla twórczych osób z pokoleń doświadczonych twórców, niesłusznie paraliżowanych etykietką wiekową, szyldem: senior czy: emeryt. W tej kwestii nie mamy złudzeń, że na tle faworyzowanych pomocą, promocją, dofinansowaniem i tak dalej młodych, znacznie jeszcze za mało umiejętnych, za to często zadufanych, roszczeniowych, nastawionych na kariery zamiast na zdobywanie kunsztu, wiedzy – festiwal ten przywraca godność właściwym czy odpowiednim osobom – zapaleńcom, borykającym się z życiem, prawdziwie utalentowanym, pełnym jednak barw indywidualizmu, dojrzałej myśli. A ich twórczość, to nie jeden biegun lecz cała przestrzeń.

Ten poznański festiwal jest już utrwalonym zjawiskiem. Zarówno twórcy dzieł filmowych i fotograficznych, jak i odbiorcy prezentacji konkursowych, to w większości ludzie 60 plus, którzy w życiu niejedno już przeszli i mają sporo do pokazania innym, podzielenia się w warstwie artystycznej swoimi emocjami. Barierą może być tylko kwestia wrażliwości artystycznej. Organizator festiwalu Towarzystwo PTAAAK dostrzegając potrzebę szkolenia warsztatu filmowców – amatorów już w roku ubiegłym zaplanował spotkania otwarte ze znanym reżyserem telewizyjnym Stefanem Mroczkowskim, który w tym roku został ambasadorem festiwalu. Każdy autor mógł zgłosić 3 filmy i 10 fotografii lub 3 cykle.

Fot. Kazimierz Seredyński

W pokazach konkursowych uczestniczyły filmy i fotografie zrealizowane przez autorów, którzy w dniu zgłoszenia filmu lub fotografii mieli ukończone co najmniej 60 lat. Nowością VIII edycji festiwalu była kategoria filmów sporządzonych za pomocą telefonu. Filmy w tej kategorii nie mogły przekroczyć 30 minut. Krótkie filmy kręcone za pomocą smartfonów, są coraz bardziej popularne, a filmowanie za pomocą tego urządzenia jest bardziej dostępne dla niemal każdego użytkownika.

Fot. Kazimierz Seredyński

W kategorii fotografia jury pod przewodnictwem Jacka Kulma nagrodę Jaszczura przyznało Jerzemu Mianowskiemu z Wągrowca oraz dwa wyróżnienia dla Elżbiety Ryłko z Poznania i Kazimierza Seredyńskiego także z Poznania. Głosami publiczności nagrodę zdobył Bohdan Kezik, autor 45 minutowego obrazu pt. Impresario – zawód nieznany. Jury studenckie swoja nagrodę przyznało Marcinowi J. Januszkiewiczowi, który nadesłał na konkurs film Trzy stany skupienia. Film ten to interesujący temat, poruszający rzadko odkrywane przed szeroką publicznością zagadnienia z zakresu biologii i chemii. Ambasador tegorocznej edycji festiwalu, znany twórca telewizyjny Stefan Mroczkowski, prywatną nagrodę przyznał Jackowi Winkielowi autorowi filmu „Taper i zapomniany ragtime”.

Krzysztof Wodniczak