Jacek Kulm to bez wątpienia artysta-fotograf, czego najlepszym dowodem są jego zdjęcia, ale również liczne nagrody i wyróżnienia, w tym ostatnia „Nagroda Artystyczna Miasta Poznania 2017”.

Fot. Bartosz M. Kaj

Mistrz Fotografii robieniem zdjęć interesuje się od najwcześniejszych lat, w czym miał znaczny udział jego ojciec, Ryszard Kulm, znany polski artysta plastyk. Około roku 1974 poświęca się fotografii alternatywnej i pozostaje jej wiemy do dzisiaj. Działa we wszystkich dyscyplinach sztuki, starając się łączyć je ze sobą równoważnie, według własnego indywidualnego kodu. Obecnie zajmuje się czynnie pedagogiką w dziedzinie fotografii artystycznej. Jest członkiem ZAłKS-u, ZPAF-u i ZPAP-u.

 

Kalendarium

Jacek Kulm urodził się w 1943 roku w Lublinie. W latach 1946 – 1950 mieszkał w Szczecinie. W 1950 roku przeniósł się do Poznania, gdzie mieszka i pracuje do dnia dzisiejszego. W latach 1964 – 1971 studiował pedagogikę o kierunku artystycznym oraz historię sztuki na UAM. W 1965 roku zdał egzamin na Mistrza Fotografii u profesora J. Czarneckiego. W latach 1966 – 1969 był fotoreporterem w RO ZSP (Studenckiej Agencji Fotograficznej).

 

Fotografia

Jacek Kulm fotografią artystyczną zajmuje się od ponad 50 lat. Jego pierwsza wystawa fotograficzna „Impresje włoskie” zaprezentowana została w 1969 roku w „Galerii Nowa” w Poznaniu.

Szczególne miejsce w twórczości Artysty zajmuje fotografia teatralna. Od 1972 roku Kulm współpracuje zarówno z teatrami polskimi, jak i zagranicznymi – m.in. Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Kabaret Tey, Scena na Piętrze, Studium Wizji i Ruchu Lublin, Estrada Poznańska, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, Pantomima Henryka Tomaszewskiego, Pantomima Głuchych w Olsztynie, Champs Elyseey Paryż, Balhof Theater w Hanowerze, Aegi Theater w Hanowerze czy Opernhaus Hannower.

 

Wystawy

Od 1969 roku Jacek Kulm bierze czynny udział w konkursach, pokazach i w wielu wystawach fotograficznych indywidualnych i zbiorowych, w Polsce oraz za granicą. Wystawiał swoje prace m.in. w Berlinie, Hamburgu, Hanowerze, Lipsku, Sofii, Paryżu i… w Poznaniu. W 2012 roku w „PBG Gallery” w Wysogotowie otwarto wystawę „Retrospektywa”, która była połączona z jubileuszem 50-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin artysty.

W 2017 roku Jacek Kulm został laureatem „Nagrody Artystycznej Miasta Poznania”.

Michał Sobkowiak