SEANS NA WEEKEND

Drugi obok „Footloose” film, w którym kapitalna ścieżka dźwiękowa broni się sama, bez obrazu. Lecz gdy dodamy do niej ciekawą fabułę, piękne zdjęcia, akrobacje lotnicze oraz przystojną obsadę, to otrzymamy „Top Gun”.

Jeden z największych sukcesów kasowych w kinie lat osiemdziesiątych XX wieku. Jednak miarą sukcesu filmu były nie tylko pełne kina, ale również rekordowa liczba chętnych do służby w marynarce.

 

Fabuła

Maverick jest pilotem marynarki latającym na myśliwcach F-14 i udowadniającym przy okazji każdego lotu swoje ogromne możliwości. Podczas jednego z patroli trafia na MIG-i z czerwonymi gwiazdami na skrzydłach. Gdy wraca z misji dochodzi do wypadku, w którym, narażając siebie i samolot, ratuje kolegę. To rzadkie spotkanie w chmurach zwiększa jego popularność wśród kolegów. Będący dotychczas „numerem dwa” Maverick awansuje i wraz z radiooperatorem Goosem udaje się na kilkutygodniowy trening do elitarnej jednostki lotniczej, gdzie najlepsi z najlepszych młodzi piloci rywalizują o tytuł Top Gun – najlepszego absolwenta. Największym konkurentem jest tam dla Mavericka Tom Kasansky, noszący przydomek Iceman. Gdy w bazie zjawiła się piękna instruktorka Charlotte Blackwood, między nią a Maverickiem rozkwita namiętne uczucie. Niestety, śmiertelny wypadek przyjaciela podczas lotu burzy miłosną idyllę…

Kadr z filmu

„Top Gun” trwa 110 minut i został wyreżyserowany przez Tony’ego Scotta. Autorami muzyki są Harold Faltermeyer oraz Giorgio Moroder. Zdjęcia do filmu kręcono od 26 czerwca 1985 roku do marca 1986 roku w San Diego, Oceanside i Oakland (Kalifornia, USA) oraz w Fallon (Nevada, USA). Premiera obrazu odbyła się 12 maja 1986 roku. Na ekrany polskich kin produkcja trafiła 31 grudnia 1986.

 

Obsada

Tom Cruise jako Pete „Maverick” Mitchell

Kelly McGillis jako Charlotte „Charlie” Blackwood

Val Kilmer jako Tom „Iceman” Kasansky

Anthony Edwards jako Goose

Tom Skerritt jako Mike „Viper” Metcalf

Michael Ironside jako Jester

John Stockwell jako Cougar

Barry Tubb jako Wolfman

Kadr z filmu

Pierwotnie rolę porucznika Mavericka miał zagrać Matthew Modine, który zrezygnował z tej roli na rzecz filmu „Full Metal Jacket” Stanley’a Kubricka.

Val Kilmer nie miał ochoty zagrać w tym filmie, jednak zmusiły go do tego wcześniejsze zobowiązania kontraktowe.

Do roli Charlie rozważano kandydatury m.in. Carrie Fisher, Jodie Foster, Lindy Hamilton, Daryl Hannah, Diane Lane czy Sarah Jessica Parker. Ostatecznie rola trafiła do Kelly McGillis.

 

Błędy i ciekawostki produkcyjne

F-14 ma po dwie rakiety pod każdym skrzydłem, czyli łącznie 4. Jednak w finałowej scenie walki powietrznej Maverick oddaje trzy strzały spod jednego skrzydła.

Kolczyki Charlie zmieniają się w scenie, gdy jest z Maverickiem w windzie.

Manewr nazwany przez Mavericka „danie po hamulcach” w rzeczywistości nazywa się Kobra Pugaczowa i nie da się wykonać go samolotem F-14 Tomcat.

W czasie lotu piloci często odpinają maski, chociaż przepisy mówią, iż powinny być zapięte aż do wylądowania, ponieważ w nich znajduje się mikrofon, i przez nie podawany jest pilotom tlen.

Przygotowując się do roli Tom Cruise spędził kilka miesięcy w Miramar Naval Air Station koło San Diego, gdzie uczestniczył w lekcjach lotników. Odbył tam lot samolotem TA-4.

Kadr z filmu

Inspiracją do nakręcenia filmu był artykuł w magazynie „Top Guns” poświęcony czołowym lotnikom Navy i ich szkole treningowej.

W czasie realizacji filmu zginął Art School, pilot i kaskader, specjalista od scen lotniczych. Film zadedykowano jego pamięci.

W scenie zrealizowanej w szatni widać, że jedna z szafek należy do pilota o pseudonimie „Tex”. Taką ksywkę miał jeden z instruktorów w prawdziwej szkole „Top Gun” – porucznik William Spence, który w czasie kręcenia filmu pełnił rolę konsultanta.

W zamian za możliwość nakręcenia tylko jednego, zewnętrznego ujęcia pokazującego okręt, Tony Scott wystawił „od ręki” dowódcy lotniskowca czek na kwotę 25 000 dolarów.

„Top Gun” to kolejny film, gdzie nie zobaczymy prawdziwego Miga. Tym razem zastępuje go amerykański samolot F-5. Jest to jedyny minus filmu. Okazuje się jednak, iż rosyjski samolot jeszcze nigdy nie „wystąpił” w żadnym filmie.

Kadr z filmu

„Top Gun” jest jednym z najbardziej znanych filmów wszech czasów. Wyniósł on na szczyt popularności karierę mało znanego wówczas Toma Cruise’a. Duże brawa należą się nie tylko odtwórcy roli Mavericka, ale wszystkim aktorom za świetnie odegrane role.

Jednym z głównych walorów „Top Gun” są walki myśliwców, które zostały dobrze nakręcone i podbiły serca widzów. Nie można zapomnieć także o świetnej ścieżce dźwiękowej. Świetne instrumentalne utwory w wykonaniu Harolda Faltermeyera, mieszają się tutaj z równie dobrymi piosenkami. W tym miejscu warto wyróżnić chociażby piosenki „Mighty Wings”, „Playing With the Boys” i wspaniały „Take My Breath Away” w wykonaniu zespołu Berlin. Autorzy tego ostatniego utworu – Giorgio Moroder i Tom Whitlock – w 1986 roku zdobyli dzięki niemu Złoty Glob i Oscara. Warto dodać, że ścieżka dźwiękowa do filmu „Top Gun” wciąż jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt z muzyką filmową.

Kadr z filmu

„Top Gun” to prawdziwy klasyk, wzbogacony świetną ścieżką dźwiękową i dobrze dobraną obsadą aktorską. Dla fanów kina pozycja obowiązkowa.

https://www.youtube.com/watch?v=qAfbp3YX9F0

Michał Sobkowiak