W ramach projektu Off Opera 2017 można wybrać się na pokazy pracy warsztatowej, w ramach których zaprezentowane zostaną spektakle „Traviata” oraz „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”.

12 października, o godz. 19:00 zaprezentowany zostanie koncert „Traviata: pogłosy” w poznańskim Studiu Aktorskim STA, ul. Ratajczaka 18. Kolejny koncert odbędzie 15 października, o godz. 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, ul. Łubieńskiego 11.

 

Pokaz warsztatowy został zbudowany wokół dwóch sytuacji węzłowych dla powieści Dumasa i libretta Verdiego. Rozpocznie się odtworzeniem sceny, w której główny bohater trafia na licytację majątku zmarłej Małgorzaty Gautier. Widzowie znajdą się z specjalnie przygotowanej przestrzeni pełnej osobistych przedmiotów kobiet. Każdy ze wspomnianych przedmiotów odegra rolę wehikułu, uruchomi intymną historię z przeszłości – zapowiadają organizatorzy.

 

Natomiast 14 października, o godz. 19:00 odbędzie się premiera spektaklu „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, która odbędzie się na Scenie Wspólnej w Poznaniu, ul. Brandstaettera 1.

 

Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela to spektakl, który powstał w oparciu o metody pedagogiczno-teatralne na warsztatach dedykowanych nauczycielom. Choć tytuł powinien brzmieć Z pamiętnika poznańskiej nauczycielki – obsadę spektaklu tworzą bowiem kobiety, a teatralna narracja przypomina kobiecy pamiętnik, pełen zapisków i notatek nauczycielek, które zdecydowały się opowiedzieć o sobie z kilku perspektyw. Nieustannie obserwowane przez uczniów, rodziców, dyrekcję oraz społeczeństwo postanowiły spojrzeć na swój zawód z dużą dozą dystansu i autoironii. Słodko-gorzki spektakl powstał na bazie ich przemyśleń, refleksji oraz historii z życia prywatnego i zawodowego – informują organizatorzy

 

Michał Sobkowiak