Dziś wieczorem odbędzie się prawdziwa uczta dla fanów rocka gotyckiego – festiwal Gothic Night.

 

Fanów rocka gotyckiego zjednoczy koncert zespołów Antigravity, Batalion D”Amour, Abstrakt oraz Arshenic, który odbędzie się w klubie Alternativa.

 

Arshenic

Zespół Arshenic to nowoczesny rockmetal oparty na hybrydzie goth metalu i nowoczensnego melodyjnego metalu z magnetyzującym wokalem.

Zespół Arshenic powstał w 2006 roku jako jeden z pierwszych goth metalowych zespołów na pomorzu. W 2007 roku Arshenic zarejestrował materiał na EP „W plecy nóż”, promując materiał na koncertach klubowych i festiwalach, między innymi w Niemczech na Międzynarodowym Koncercie Młodych Talentów i Neptunaliach w Gdańsku. W 2008 roku zespół nagrał kolejną płytę promocyjną „Lilie” promując ją podczas koncertów z zespołami Closterkeller, podczas Abrakadabra Gothic Tour i Artrosis, podczas Gothic Diamonds Tour. W 2009 zespół nagrał płytę długogrającą tytułując ją po prostu „Arshenic”, jednak płyta nie została w tym czasie oficjalnie wydana. W tym samym zespół zajął II miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Konfrontacje 2009” oraz głosami fanów otrzymał III miejsca w konkursie „Zespół Roku 2009 Rockz.pl”

W 2011 roku Arshenic wystąpił w programie „Must Be The Music II” wykonując cover utworu Lady Gagi „Paparazzi” w wersji metalowej. Ze względu na swój charakterystyczny wizerunek zespół żartobliwie nazwał swój nurt „Zombie Gothic Melodic Metal”. Utwór „Odejdziesz” został wydany na składance gotyckiej wytwórni Halotan Records.

Po dwuletnim zawieszeniu działalniości w 2014 zespół rozpoczął prace nad nowym brzmieniem i repertuarem. W styczniu 2015 w związku z zaangażowaniem członków zespołu w akcje na rzecz zwierząt, Arshenic wrócił na scenę organizując własną akcję charytatywną „Pucha dla Sierściucha”. W tym samym roku Arshenic do sprzedaży trafiła płyta zawierająca materiał zarejestrowana w 2009 roku, wzbogacony o nowe utwory. Obecnie płyta o niezmienionym tytule „Arshenic” liczy 15 polsko i anglojęzycznych utworów, między innymi: „Odejdziesz„, „W plecy nóż”, „Te same słowa”, „Paparazzi” czy „Lilie”.

W kwietniu 2016 zespół wydał płytę EP tytule „Erased”, promowaną teledyskiem do tytułowego utworu. Goth metalowe brzmienie zespołu pokazuje swoje dorosłe, mroczne i miejscami psychodeliczne oblicze.

W lutym 2017 zespół wydał singiel „Monster” zapowiadający drugą długogrającą płytę zespołu. Teledysk do tego utworu nagrany został w schronisku dla zwierząt, opowiada o porzuceniu w kontekście ludzi i zwierząt. Jest to manifest mający na celu zwiększenie świadomości na temat opieki nad zwierzętami i łączącą się z nią odpowiedzialnością. Kolejną tegoroczną publikacją jest najnowszy utwór „Madness”, na pozór melancholijny utwór pokazuje dualistyczne oblicze zespołu, za którym idzie drapieżne i ciężkie brzmienie. Ten utwór w wersji Live, tak jak utwór „Monster” oraz płyta „Erased” dostępne są we wszystkich popularnych serwisach streamingowych, między innymi na spotify, muzodajnia, czy itunes. Płyta Erased i pierwsza płyta zespołu dostępne są w wybranych muzycznych sklepach internetowych.

 

Abstrakt

Zespół został założony w sierpniu 2010 roku. Trójosobowy skład: Łukasz Simiński, Michał Fiałka i Jakub Puszyński uzupełnili w tym czasie Maciej Dados, Dominik Kliche i Radek Dominiak.

W przeciągu kilku miesięcy powstało ponad 40 minut muzyki. W lipcu tego samego roku zespół wydał pierwsze demo „Virtual Extended Play”. Jednocześnie, był to czas pierwszych koncertów. W przeciągu kolejnego roku muzycy wydali drugi mini-album „Virtual Extended Play II”.

– Integralnym elementem występu były wizualizacje, często będące po prostu krótkimi fabularyzowanym formami – mroczne, momentami nawet lekko obrazoburcze. Generalnie – dobry występ dobrego zespołu, spora nadzieja na przyszłość – progrock.org.pl.

Kolejnym ważnym rozdziałem okazał się Krzysztof Podsiadło, nowy wokalista. Mimo instrumentalnego nastawienia do muzyki ta droga szybko okazała się strzałem w dziesiątkę. Charakterystyczny i unikalny styl wokalisty szybko odnalazł się w nietypowych kompozycjach Abstraktu, jednocześnie uzbrajając zespół w treść i fabułę. Rozpoczęto intensywne prace nad nowym albumem.

Na początku 2015 roku zespół wydaje debiutancki koncept album Limbosis”. Album spotkał się z bardzo pozytywną reakcją zdobywając wysokie noty w recenzjach polskich oraz zagranicznych, pojawiając się również w licznych audycjach radiowych oraz magazynach tematycznych. Płyta zdobyła status płyty tygodnia radia Afery, wspięła się na listę przebojów Top 12 Posen Dozen oraz została uznana za najlepszy debiutancki album ostatnich lat przez Magazyn Gitarzysta, G. Bryk.

Rok 2015 to również powrót wybitnego klawiszowca Macieja Dadosa, który na płycie Limbosis wystąpił jako gość. Zespół wydaje Lyric Video utworu „Teratoma” oraz Video utwory „Liars symphony”. Limbosis sprzedaje się na rynku rodzimym jak i globalnym (m.in. Chiny, Rosja, Niemcy, Skandynawia). Rok 2016 to czas pracy nad nowym materiałem.

 

Antigravity

Śpiewająca basistka & panowie dbający o świdrujące solówki gitarowe i dostateczny poziom hałasu bębnów – to mieszanka tworząca muzykę zespołu Antigravity. W składzie zespołu istotna jest równowaga pomiędzy ciężkim brzmieniem a płynącą z serca melodią. Stylistykę muzyczną grupy można umownie określić mianem hałaśliwego r’n’rolla z tendencją do niczym nieskrępowanej wolności spod znaku alternatywnego kombinatorstwa. Grupa na początku tego roku wystrzeliła w kosmos debiutancką EPkę „Crossroads”. W antygrawitacyjnie przygotowanej rakiecie zasiadają: Julia – wokal & bas, Patryk – gitara, Paweł – bębny. Skład grupy na koncertach uzupełnia niespodziewany gość specjalny o szlachetnym metalowym sercu. W takim towarzystwie zapraszamy do nieziemskiego kołowania po najbliższej orbicie.

 

Batalion D’amour

Batalion D’amour to doświadczony zespół grający melodyjnego rocka. W 2016 roku grupa na dobre powróciła na polską scenę muzyczną z bardzo wysoko ocenioną przez media i środowisko muzyczne płytą „Fenix”, dystrybuowaną w Europie, USA i Japonii; jest to szósty krążek w dyskografii formacji. To, co wyróżnia zespół, to niesamowita energia, którą przekazują publiczności podczas koncertów, głównie za sprawą ekspresyjnej wokalistki, która zaraża swoją żywiołowością. Ciekawe melodie, niebanalne teksty utworów, mocny, nietuzinkowy wokal Karoliny Andrzejewskiej (laureatka wielu konkursów wokalnych, nominowana do Wokalistki Roku 2016 w radiostacji Antyradio) – to wszystko wpływa na niepowtarzalną aurę koncertów zespołu i sprawia, że każde spotkanie z Batalion d’Amour zapada głęboko w pamięć.

„Fenix” jest drugą płytą nagraną z Karoliną Andrzejewską jako wokalistką zespołu. Nowy album został wydany 4 listopada 2016 roku przez niemiecką wytwórnię Echozone – był to międzynarodowy debiut formacji. W Polsce album „Fenix” jest dystrybuowany przez Sonic Records – wyłącznego dystrybutora Adele na Polskę.

Na płycie pojawiają się znakomici goście: John Porter, Tomasz Grochola z Agressivy 69, Łukasz Belcyr, Łukasz Pilch i wielu innych, a sam album jest bardzo uniwersalny – jest to szeroko pojęta muzyka rockowa o zabarwieniu alternatywnym.

Z dnia na dzień przybywa coraz więcej pozytywnych recenzji zarówno od nabywców płyty, jak i od magazynów i portali muzycznych. Magazyn Teraz Rock ocenił nowy krążek na 4,5 gwiazdki na 5 możliwych, co było jednym z najlepszych wyników wśród polskich zespołów w ostatnim kwartale 2016 roku. Nowa płyta została również mocno doceniona w podsumowaniach roku 2016: zespół otrzymał m. in. nominację singla „Charlotte” do Utworu Roku 2016 oraz 4 miejsce w zestawieniu Najlepszych Płyt Roku 2016 według redaktorów magazynu Teraz Rock, a także nominację Karoliny Andrzejewskiej do Wokalistki Roku 2016 oraz płyty „Fenix” do Płyty Roku 2016 w radiostacji Antyradio. Singiel „Charlotte” znalazł się w czołowej 20-stce listy Turbo Top Antyradia, gdzie utrzymywał się przez 5 tygodni z rzędu.

Harmonogram koncertów podczas Gothic Night

19:00 -19:45 Antigravity

19:45-20:00 przerwa

20:00-20:50 Batalion D’Amour

20:50-21:05 przerwa

21:05-21:55 Abstrakt

21:55-22:10 przerwa

22:10 -…     Arshenic

 

Koncert odbędzie się w sobotę 21 października 2017 roku o godz. 19:00 w klubie Alternativa przy ul. Kościuszki 80 w Poznaniu.

Michał Sobkowiak