SEANS NA WEEKEND
Filmowa adaptacja znanej powieści fantastycznej Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co
ukradli księżyc” jest od kilkunastu lat na cenzurowanym, a to za sprawą obsadzenia w głównych rolach najsłynniejszych bliźniaków w polskiej polityce – braci Kaczyńskich.
My pozostajemy neutralni i politycznie niepoprawni, dlatego odsuwamy politykę na dalszy plan i skupiamy uwagę tylko i wyłącznie na filmie.
Fabuła
W miejscowości Zapiecek przychodzą na świat bliźniacy – Jacek i Placek. Już po paru latach okoliczni mieszkańcy są przekonani, że z tych dwóch nic dobrego nie wyrośnie. Niesforni braciszkowie płatają wciąż złośliwe figle spokojnym obywatelom Zapiecka. W dodatku są żarłoczni i leniwi. Uważają, że najokropniejszą rzeczą pod słońcem jest praca. Gotowi są na wszystko, byle tylko nigdy nie splamić rąk jakąkolwiek pracą.
Kadr z filmu

Pewnego dnia wpadają na genialny pomysł i planują ukraść księżyc. Następnie chcą go spieniężyć i w ten sposób zapewnić sobie na zawsze wygodną, leniwą egzystencję. Najpierw muszą znaleźć miejsce, w którym księżyc będzie na tyle nisko, żeby go złapać.

Jacek i Placek wyruszają w drogę, a przy okazji zabierają swej ubogiej matce ostatni bochenek chleba, żeby mieć co jeść podczas podróży. Po wielu perypetiach chłopcom udaje się złowić księżyc w sieć, ale wpadają w ręce zbójców. Ponieważ księżyc przeszedł w nów i zniknął z sieci, towarzyszą zbójom w wyprawie do złotego miasta. Tam przekonują się, że tak naprawdę wszelkie skarby mają pozorną wartość. Postanawiają wrócić do Zapiecka i pomagać
rodzicom w pracy.
Kadr z filmu

„O dwóch takich, co ukradli księżyc” trwa 80 minut. Obraz wyreżyserował Jan Batory. Scenariusz napisali Jan Brzechwa i Jan Batory. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. na ruchomych wydmach w okolicach Łeby. Premiera
obrazu odbyła się 12 listopada 1962 roku.

Obsada
Lech Kaczyński jako Jacek
Jarosław Kaczyński jako Placek
Helena Grossówna jako matka Jacka i Placka
Jadwiga Kuryluk jako matka Nieboraka
Ludwik Benoit jako Wojciech, ojciec Jacka i Placka
Janusz Strachocki jako Burmistrz Zapiecka
Bronisław Darski jako Barnaba, chłop z Zapiecka
Wacław Kowalski jako kowal w Zapiecku
Kadr z filmu
Ekranizacja Jana Batorego nie ustępuje literackiemu pierwowzorowi i od samego początku zbiera dobre opinie. Realizatorzy oddali moralizatorskie przesłanie powieści Makuszyńskiego. Dodatkowo scenarzyści zadbali o to, żeby perypetie młodych bohaterów okrasić groteskowym humorem. Dzięki fantastycznej, bardzo plastycznej scenografii Anatola Radzinowicza udało się stworzyć baśniowy, umowny obraz świata, jaki znamy z książki.
Pozytywnie oceniono również aktorów grających w tej produkcji, w tym odtwórców ról Jacka i Placka – braci Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Zastrzeżenia natomiast można mieć do dialogów, które sprawiają wrażenie niedopracowanych – próbowano rozśmieszyć widza, ale efekt uzyskano raczej odwrotny.
Kadr z filmu
Od kilkunastu lat próżno szukać filmu Jana Batorego w programach głównych stacji telewizyjnych. Poprawność polityczna nakazuje unikać drażniących tematów, a jak wiemy polityka Lecha i Jarosława Kaczyńskich budzi w społeczeństwie skrajne emocje. Przykre jest to, że tak trudno oddzielić sztukę od polityki, że wiele osób odbiera „O dwóch takich co ukradli księżyc” przez pryzmat sympatii lub antypatii do braci Kaczyńskich, jakby to miało cokolwiek wspólnego z filmem, czy z jego wartością artystyczną.
Kadr z filmu
Film momentami sprawia wrażenie infantylnego, bo i taki był literacki pierwowzór, ale przyjemnie się go ogląda, ponieważ ma ciekawą historię i jest wizualnie przyjemny dla oka. Dlatego warto obejrzeć film dla samego filmu, a nie ze względu na braci Kaczyńskich.
Michał Sobkowiak