Przypominamy dziś jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek, chociaż o korzeniach greckich – Eleni. Właśnie dzisiaj ukazuje się kolejna płyta artystki, zatytułowana „Statek do Pireusu”.
Eleni, a właściwie Helena Dzoka (lub Tzoka) z domu Milopulos, urodziła się 27 kwietnia 1956 w Bielawie na Dolnym Śląsku. Jej rodzicami są emigranci z Grecji, Perykles i Despina Milopulos, którzy osiedli w Polsce w latach 50. Mężem Eleni jest Fotis Tzokas, który jest bratem założyciela zespołu Prometheus, Kostasa Tzokasa. Kostas Tzokas jest managerem piosenkarki oraz autorem niektórych jej piosenek.
Kariera
Helena z muzyką zetknęła się w dzieciństwie, gdyż pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. W Bielawie ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie gitary. Jako wokalistka zadebiutowała w szkolnym zespole Niezapominajki. Później śpiewała w licealnym zespole Ballada, a po maturze występowała w studenckim zespole Hellen.
W 1975 roku została zaangażowana do profesjonalnego zespołu Prometheus działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie, z którym w 1977 roku nagrała pierwszą płytę długogrającą „Po słonecznej stronie życia”. Natomiast w 1980 roku zarejestrowała swój pierwszy solowy album „Ty jak niebo, ja – jak obłok”, która okazała się wielkim sukcesem i dwa lata później doczekała się swojej anglojęzycznej wersji pt. „Lovers”.
Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w wielu programach telewizyjnych. Ponadto śpiewała piosenkę w czołówce polskiej wersji serialu „Bouli” i „Pinokio”.
W 2006, z okazji 30-lecia pracy artystycznej, Eleni wydała książkę „Nic miłości nie pokona” (wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2006). Książka jest rozmową z o. Robertem Mirosławem Łukaszukiem z Biura Prasowego klasztoru jasnogórskiego o jej życiu, miłości, cierpieniu i rozmowach z Bogiem.
Osiągnięcia
W czasie swojej kariery artystka wydała ponad 20 płyt, które rozeszły się w milionach egzemplarzy, za które zdobyła osiem „Złotych Płyt” oraz dwie „Platynowe Płyty”.
W dorobku Eleni są takie przeboje jak: „A słońce sobie lśni”, „Aleksandria”, „Coś z Odysa”, „Dla Ciebie jestem ja”, „Do widzenia mój kochany”, „Miłość jak wino”, „Nie myśl co będzie jutro”, „Pożar w godzinie serc”, „Przystań Pod Gwiazdami”, „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca” czy „Za wszystkie noce”.
Kilkakrotnie wygrywała w plebiscytach „Lata z Radiem”, za co została uhonorowana tytułem „Królowej Polskiej Piosenki”.
Wielokrotnie występowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz brała udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i w Good News Festival w Częstochowie. Oprócz występów na najważniejszych krajowych scenach, koncertowała w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.
W repertuarze piosenkarki znajdują się utwory takich kompozytorów jak: Kostas Dzokas, Aleksander Białous, Andrzej Ellmann, Krzesimir Dębski, Jarosław Kukulski, Piotr Kałużny, Jerzy Milian i Waldemar Parzyński; do których teksty napisali znakomici autorzy: Lech Konopiński, Jacek Bukowski, Andrzej Kuryło, Janusz Kondratowicz, Magda Wojtaszewska czy Nikos Chadzinikolau.
Eleni na stałe współpracuje z Kostasem Dzokasem (kompozytorem większości jej piosenek) oraz Aleksandrem Białousem.
Wybrana dyskografia
1978 – Po słonecznej stronie życia
1979 – S’agapo – moja miłość
1980 – Buzuki disco
1980 – Ty – jak niebo, ja – jak obłok
1982 – Lovers
1983 – Grecja jeszcze raz
1984 – Morze snu
1985 – Muzyka twoje imię ma
1986 – Eleni… 10
1986 – Kolędy polskie śpiewa Eleni
1987 – Miłość jak wino
1990 – Wakacyjny flirt
1992 – Przystań pod gwiazdami
1995 – W rytmie Zorby
1996 – Nic miłości nie pokona
1998 – Kolędy polskie śpiewa Eleni vol 2
1999 – Moje credo
2001 – Coś z Odysa
2013 – Miłości ślad
2019 – Statek do Pireusu
Michał Sobkowiak
Bibliografia
– oficjalna strona www Eleni,
– Wikipedia.