10 września 2018 rozpocznie się druga część projektu „Śpiewy historyczne”. Podczas tygodniowego cyklu w poznańskiej dzielnicy Główna realizowane będą warsztaty etnografii dźwięku, scenariopisarskie i fotograficzne. Efektem warsztatów będzie multimedialna wystawa łącząca dźwięk, obraz i tekst.
Warsztaty „Śpiewy historyczne” to cykl działań warsztatowych inspirowany utworami do słów Juliana Ursyna Niemcewicza powstałych na przełomie XVIII i XIX wieku. Pieśni konstruują muzyczno-literacką narrację dotyczącą kształtowania się wspólnoty narodowej Polski. Szukając inspiracji w tekstach sprzed ponad dwustu lat, samodzielnie stworzymy własną muzyczno-teatralną narrację dotyczącą naszego miejsca zamieszkania. Projekt „Śpiewy historyczne” składa się z trzech, połączonych ze sobą części, które odbędą się w Szkole Podstawowej nr 45:
Warsztaty z zakresu etnografii dźwięku
Pierwszy etap projektu stanowić będą warsztaty z zakresu etnografii dźwięku, podczas których poznamy podstawy teoretyczne oraz zastosujemy w praktyce dwie metody badań zaczerpniętych z dziedzin etnografii i antropologii: badania terenowe, oraz field recording. Warsztat będzie się odbywał głównie w terenie, w poznańskiej dzielnicy Główna. Przy pomocy zarówno profesjonalnego sprzętu, jak i dostępnych wszystkim urządzeń, czyli smartfonów i słuchawek będziemy zbierać wypowiedzi i wspomnienia ludzi na temat okolicy, w której mieszkamy, a także będziemy nagrywać dźwięki, które nas otaczają i które tworzą audiosferę dzielnicy Główna.
Prowadząca warsztaty:
dr Agata Stanisz – adiunkt w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Autorka artystycznych wystaw zbiorowych i indywidualnych. Fotografka. Autorka bloga poświęconego prowadzonym zajęciom (http://nonusos.blogspot.com/). Uczestniczka i inicjatorka wielu krajowych i zagranicznych projektów i grantów badawczych z zakresu antropologii społecznej i szeroko rozumianych badań nad kulturą. Zainteresowania badawcze: antropologia pokrewieństwa (kinship studies, family studies, gender studies), antropologia miasta, zmysłów, akustemologia/antropologia dźwięku, współczesna kultura materialna, metody i techniki badań terenowych, antropologia wizualna, cyfrowa, studia nad mobilnością/road studies/kultura transportu.
Terminy warsztatów:
10.09.2018, godz. 14:00-18:00
11.09.2018, godz. 15:00-19:00
Materiał dźwiękowy zebrany podczas warsztatów stanie się podstawą dla kompozycji elektroakustycznej – utworu muzycznego. Kompozycję zaprojektują Ewelina Chatłas oraz Karol Majerowski.
Warsztaty scenariopisarskie
Materiał zebrany podczas warsztatów antropologiczno-dźwiękowych stanie się podstawą do tworzenia scenariuszy oraz tekstów scenicznych. Uczestnicy warsztatów podczas trzech intensywnych dni stworzą utwory literackie inspirowane dźwiękami swojej najbliższej okolicy. Na zajęciach warsztatowicze nauczą się jak tworzyć ciekawą opowieść, a także poznają zasady zawodowego scenariopisarstwa. Warsztaty poprowadzi Dominika Khalil.
Prowadząca warsztaty:
Dominika Khalil – scenarzystka, filmoznawca, medioznawca. Obecnie studentka scenariopisarstwa w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Stypendystka Uniwersytetu w Ankarze, odbyła staż naukowy na Uniwersytecie w Pawi we Włoszech. Przez trzy lata związana ze Stowarzyszeniem Forum Kultury Audiowizualnej, pomysłodawczyni i współorganizatorka Przeglądu Filmów Studenckich „Jedna Rolka”. Swój debiut reżyserski zaliczyła filmem „Arytmomania” jeszcze jako studentka poznańskiego filmoznawstwa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „OFF CINEMA”. Jako scenarzystka obecnie współpracuje z reżyserką Zuzanną Sławińską nad scenariuszem dramatu krótkometrażowego „Kluska”. Ponadto rozwija scenariusz filmu pełnometrażowego „Nagle nad morzem” oraz autorski projekt serialu, który zostanie zaprezentowany na Festiwalu Filmów Studenckich „Łodzią po Wiśle”. Swoje artystyczne zainteresowania kieruje w stronę scenariopisarstwa i dramaturgii. Była uczestniczką warsztatów Martina Daniela oraz Kirka Kjeldsena (metoda Franka Daniela). Lubi pisać w duecie, potrafi tworzyć silne obrazy i łączyć literackość z surowymi zasadami scenariopisarstwa. W trakcie studiów filmoznawczych w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu była redaktorką naczelną działu filmowego „Pro Arte”. Swoje prace naukowe publikowała m.in. w „IMAGES” i „Pro Arte Online”. Odbyła staż jako specjalista ds. social media i newslettera w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów młodego widza „Ale Kino!”.
Terminy warsztatów:
12-14.09.2019, godz. 15:00-18:00
Finał projektu
Otwarcie multimedialnej wystawy dźwięku, obrazu i słowa – odbędzie się 24 września 2018 roku na ulicy Głównej w Poznaniu.
Efekty warsztatów zostaną wydane w formie broszury edukacyjnej, zawierającej fragmenty literackie, sceny dramatyczne, teksty programowe oraz fotografie z przeprowadzonych warsztatów.
Michał Sobkowiak