Sensacją ostatnich lat jest Tingvall Trio – formacja, która swoją muzyką i postrzeganiem jazzu znakomicie nawiązała do kultowego E.S.T. trio, amerykańskiego Bad Plus trio oraz znakomitych, fortepianowych wirtuozów, którzy najczęściej skrywają się za popularnym dzisiaj idiomem „scandinavian jazz-piano style”.

To już nie tylko solowe sukcesy Esbjörna Svenssona, Ethana Iversona, Bugge Wesseltofta, Vijay Iyera, Leszka Możdzera, Iiro Rantali oraz Ketila Bjornstada, ale klasyka nowoczesnego, współczesnego jazzu pianisty Martina Tingvalla i jego znakomitego trio (kontrabasista Omar Rodriguez Calvo oraz perkusista Jürgen Spiegel).

Tingvall Trio swoją muzyką błyskawicznie przebiło się do elity europejskich zespołów jazzowych – rekomenduje zespół Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – To trio, które nie boi się grać jazz, budując relacje za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej oraz klasycznej. Może właśnie dlatego Tingvall Trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach i jazzowych skojarzeniach zespołu. Tingvall Trio brzmi, jakby miało wpisaną w geny symbiozę free jazzu, rock’n’rolla i folku. Podobieństwo do E.S.T. polega na niezwykłym zgraniu muzyków oraz upodobanie do patrzenia na muzykę z różnych perspektyw i przez pryzmat kultury narodów, których są reprezentantami. Charakterystyczne utwory, dzięki częstym zmianom tempa oraz niesamowitej ekspresji muzyków, wydają się składać z kilku niemal niezależnych części, a jednocześnie porywać słuchacza coraz głębiej w swój nurt.

Krytycy rekomendują Tingvall Trio jako „nowatorską odpowiedź na Esbjoerna Svenssona. Jednak do legendarnego E.S.T. zbliża Tingvall Trio nie tylko zgranie pomiędzy muzykami, ale także upodobanie do spoglądania na jazz z różnych perspektyw”. Autorem kompozycji jest pianista Martin Tingvall, który tworząc niemal filmowe obrazy, odwołuje się do wody, która fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Spędza część roku nad szwedzkim morzem i jeziorami. Muzykę swojego zespołu określa jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej „skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą”. Tingvall Trio zalicza się dzisiaj do niewielu zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej. Zespół został uznany za najlepszą grupę roku zdobywał pierwsze miejsce na German Jazz Charts oraz został laureatem m.in. prestiżowych Echo Jazz 2010 / Best Ensemble Of The Year, Echo Jazz 2012 / Best Ensemble Of The Year, Echo Jazz 2012/Best Live Act Of The Year, HANS Award 2011.

Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Tworząc kompozycje o niemal „filmowej” strukturze, Martin Tingvall odwołuje się do wodnego żywiołu, który fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej: „skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą”. Martin Tingvall legitymujący się szwedzkim paszportem jest muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Jürgena Spiegela. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku, „Skagerrak”, pozwolił zaistnieć na lokalnym rynku, by wraz z kolejną płytą („Norr”) stali się europejską sensacją. Przełomowymi dla trio były jednak albumy „Vattensaga” oraz „Vägen” wzmacniające pozycję Trio, jako jednego z najważniejszych zespołów jazzowych w Europie. Koncerty Tingvall Trio są także mistycznymi wydarzeniami artystycznymi oraz doskonałą formułą autentyzmu dla muzyki i brzmienia trio. Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych – to wszystko sprawia, że muzyka Trio brzmi świeżo, odkrywczo i posiada spory ładunek ekspresji oraz skandynawskiej melancholii.

 

Koncert Tingvall Trio odbędzie się 12 kwietnia 2018r. o godz. 20.00 w CK Zamek w Poznaniu.

Dionizy Piątkowski