„W poszukiwaniu nowych brzmień oraz muzycznych zaskoczeń z pewnością propozycje formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet są nowatorskie – mówi Dionizy Piątkowski – Nie tylko w warstwie artystycznej, ale także w odniesieniu do współczesnej kultury muzycznej. Połączenie jazzu i hip hopu nie jest dzisiaj czymś odkrywczym. Prekursorem był już dekady wcześniej Miles Davis, za którym podążyły tabuny artystów”. Filarami kultury hip hopu są: graffiti, rap, break oraz dance. Rap, zasadniczy filar, to przede wszystkim styl muzyczny wykorzystujący rytmiczną muzykę i charakterystyczne wykorzystanie głosu. Ów specyficzny „flow” rapu jest charakterystycznym elementem budowania rytmicznych, muzycznych brzmień oraz skojarzeń. Michał Urbaniak – bodaj największy entuzjasta rytmu i takich brzmień twierdzi, że „this is jazz of today”.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to jedyny w kraju band regularnie łączący ze sobą świat jazzu i hip hopu. Zespół wydał cztery doskonale przyjęte przez publiczność i krytyków albumy a swoim koncertami łączy kilka pokoleń słuchaczy, prezentując nowe połączenie jazzu, muzyki improwizowanej i rapu. Frontmanem zespołu jest charyzmatyczny raper – wokalista Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” – artysta z 20-letnim stażem, pionier łączenia rapu z elementami jazzu; trębacz Tomek Nowak to ceniony muzyk studyjny oraz współpracownik zespołów Nigela Kennedy, zespołu Amy Winehouse; Kuba Płużek​ to jeden z najbardziej kreatywnych polskich pianistów jazzowych; basista Alan Wykpisz koncertował z takimi osobistościami jak, Dave Liebman, Randy Brecker, Aga Zaryan, Grzegorz Karnas, Michał Tokaj; perkusista Maksymilian Olszewski to współtwórca oryginalnych zespołów The Flash i 3Kings i Sophia Grand Club. Członkiem zespołu jest także Wojciech Długosz (Mr Krime), polski DJ i producent muzyczny, odpowiedzialny w projekcie Eskaubei & Tomek Nowak Quartet za cuty, scratche oraz partie syntezatorów. Mr Krime jest pionier polskiego turntablismu, traktującego i wykorzystującego gramofon jako instrument.

Sukcesem projektu Eskaubei i Tomek Nowak Quartet okazały się albumy „Będzie dobrze” i „Tego Chciałem” zrealizowane dla promującej nowoczesne brzmienia oficyny For Tune Records. To już nie monotonna raperska melorecytacja, ale pokład ciekawych muzycznych skojarzeń oraz ważnych tekstów. „Sweet Spot” – trzecia w dyskografii formacji płyta jest ciekawą propozycją, jak zgrabnie połączyć to, co nowoczesne (rap, hip- hop, impulsywny jazz) z określoną formułą, która nie może wymykać się muzyce improwizowanej. Stąd w nagraniach funk i groove spotyka się ze swingiem i jazz- tradycją oraz z nowymi stylistykami muzyki improwizowanej i melodyjnym, wręcz soulowym, zaśpiewem oraz impulsywnością jazzu. „Tyrmand to Jazz” to czwarty album zainspirowany twórczością pisarza i propagatora jazzu – Leopolda Tyrmanda. Premiera na festiwalowej Erze Jazzu przyniesie także kompozycję dedykowaną Zbigniewowi Namysłowskiemu.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet wystąpią 8 kwietnia 2022 w CK Zamek.

Dionizy Piątkowski