Niezwykle ciekawie i różnorodnie przedstawia się wiosenna, festiwalowa Era Jazzu (8-10 kwietnia). Legendarny Zbigniew Namysłowski, katalońska trębaczka i wokalistka Andrea Motis, argentyński gitarzysta Dani Perez (z programem komedowskim) oraz laureat Nagrody Ery Jazzu 2022 – saksofonista Dawid Tokłowicz. „Wracamy do typowego rytmu Ery jazzu – mówi Dionizy Piątkowski, szef festiwalu – Choć w dalszym ciągu ograniczeni rygorami pandemii, staramy się przedstawić niezwykle ciekawe i niepowtarzalne projekty: galę giganta polskiego jazzu – Zbigniewa Namysłowskiego, komedowską premierę albumu „The Komeda Project Live” argentyńskiego gitarzysty Danilo Pereza z gościnnym udziałem poznańskiego saksofonisty Dawida Tokłowicza. Dawid jest tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu i zaprezentuję się także z kwartetem kameralistów. Nareszcie, wielokrotnie przekładana, pojawi się w Poznaniu uwielbiana na wszystkich estradach świata trębaczka i wokalistka Andrea Motis”.

Zbigniew Namysłowski jest jednym z najważniejszych saksofonistów jazzowej Europy i niezwykle znanym i popularnym muzykiem jazzowym. Z wykształcenia wiolonczelista, z wyboru puzonista, saksofonista (alt, sopranino i sopran), flecista a także wyśmienity kompozytor i aranżer. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy, nagrał za granicą płytę: w 1964 roku londyńska wytwórnia Decca Records zarejestrowała płytę „Zbigniew Namysłowski Modern Jazz Group: Lola”. Wziął udział w realizacji historycznego filmu „Kalatówki’ 59”. W 1965 roku niemiecki producent i promotor jazzu Joachim Ernst Berendt zaprosił go do udziału w swoim dokumentalnym obrazie kręconym na zlecenie telewizji zachodnioniemieckiej „Jazz aus Polen”. Był muzykiem zespołów Krzysztofa Komedy realizując z nim wiele sesji oraz nagrań w tym kultowy album „Astigmatic”. Przez wiele lat Zbigniew Namysłowski był artystą, który nie tylko kreował nowe jazzowe stylistyki, ale promował muzyków, którzy w jego zespołach zdobywali największe, muzyczne doświadczenie (np. Czesław Bartkowski, Leszek Możdżer, Sławomir Kulpowicz). Namysłowski otaczając się najlepszymi polskimi muzykami miał łatwość budowania nowych zespołów, w których dawał innym muzykom możliwość własnej autokreacji. Najlepszymi przykładami są grupy Air Condition, The Q czy Namysłowski-Śmietana Band oraz jego liczne mutacje autorskich kwintetów. „Choć jazz Namysłowskiego poddawany jest nieustannym zmianom to jego charakterystyczny styl, jazzowo-słowiańskie kompozycje i perfekcja wykonawcza doskonale precyzują „jazz Namysłowskiego – mówi Dionizy Piątkowski – Saksofonista w imponujący sposób demonstruje niesłabnącą kreatywność i potencjał twórczy. Zamysł artystyczny jazzu Namysłowskiego polega przecież na tym, że mimo złożonych i wyrafinowanych i karkołomnych środków ekspresji, kompozycje Namysłowskiego brzmią soczyście, toczą się wartko, z wyraźnym tanecznym pulsem, z nieodzowną dawką humoru i folkloryzującym przytupem”.

Bohaterem kolejnego projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez, a gościem trio gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz. Argentyński gitarzysta jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnym muzyków, którzy realizując własne projekty stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń. „Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania – wyjaśnia pomysł na wspólny koncert Dionizy Piątkowski – Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski. W ramach projektu Czas Komedy zaprezentowaliśmy już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena czy Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet. Teraz nastrój komedowskich brzmień zagramy z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem naszego znakomitego saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premiera i jedyny koncert w Polsce”.

Dawid Tokłowicz jest także tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu. Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych – a dzisiaj znanych i poważanych – poznańskich muzyków. Laureatami Nagród Ery Jazzu zostali wcześniej: kwartet Kuby Skowrońskiego i Adama Zagórskiego (2015), gitarzysta Dawid Kostka (2016), kompozytor Piotr Scholz (2017) oraz harmonijkarz Kacper Smoliński (2019). „Dawid Tokłowicz jest niezwykle kreatywnym artystą – rekomenduje młodego saksofonistę Dionizy Piątkowski – Jest także otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej”. Dawid Tokłowicz przedstawi ciekawy projekt z kwartetem kameralistów i repertuarem zbudowanym z popularnych przebojów polskich kompozytorów, ale także kompozycje autorskie, które dzięki jazzowej improwizacji czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje.

Gwiazdą festiwalowej gali będzie Andrea Motis – największe odkrycie sezonu wśród europejskich artystów. “Cudowne dziecko jazzu” to komplement, którym talent, muzykę, grę i śpiew katalońskiej wokalistki oraz trębaczki skwitował legendarny Quincy Jones. Z taką rekomendacją Andrea Motis znalazła się w kręgu najważniejszych protegowanych wybitnego kompozytora, aranżera i producenta. Młoda artystka podpisała kontrakt z prestiżową, jazzową oficyną Impulse/Verve Records, tą samą, dla której nagrywała m.in. Ella Fitzgerald i Billie Holiday. Do elitarnego grona geniuszy nowoczesnego jazzu dołączyła piękna, subtelna Andrea Motis. „Jej debiutancki album „Emotional Dance” – rekomenduje artystkę Dionizy Piątkowski – był sporym wydarzeniem a śpiewająca trębaczka stała się sensacją i atrakcją światowych festiwali i sal koncertowych. I robi to w brawurowy sposób: z jednej strony bawi się śpiewem i stylistyką zawieszona gdzieś między Norah Jones i Chet Bakerem, z drugiej strony wspaniale improwizuje grając na trąbce”.

Dionizy Piątkowski