15 października odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Posnania Sound”. Nazwa ta jest swoistym powrotem do tego, co było wyróżnikiem poznańskiej sceny muzycznej, czyli EL Muzyki (określenie wymyślone przez poznaniaka Marka Bilińskiego i Czesława Niemena).

29 września 1988 roku w Poznaniu zarejestrowano Stowarzyszenie Muzyki Elektronicznej. Prezesem honorowyrn zgodził się zostać Czesław Niemen Wydrzycki. EL Muzyka w swoim założeniu miała być sekwencjonalna, wariacyjna, jest szczególnie predestynowana do tego, by wyrazić „elan vital” (pęd życia). Progresywny rock dał jej zamiłowanie do rozbudowanych suit, technologicznego filozofowania, podróży w wyobrażone światy albo w głąb własnych fantazji. Niekiedy z muzyki użytecznej wzięło się ilustracyjne traktowanie tematów i opisowe tytuły kierujące słuchacza w stronę określonych obrazów i emocji.

Minęły lata – blisko trzy dekady – koniunktura na EL muzykę nie zmalała, a i muzycy – m.in. Józef Skrzek, Romuald Andrzejewski, Grzegorz Stróżniak, Krzysztof Jarmużek, Piotr Wiza, Marek Manowski czy Andrzej Karpiński pozostali jej wierni.

Projekt „Posnania Sound” w swoim założeniu chce skojarzyć ze sobą różnorodne „silniki dźwiękowe” na zasadzie interakcji i współpracy międzypokoleniowej ze sobą poprzez koncert gwiazdy polskiej muzyki elektronicznej – Józefa Skrzeka oraz dopełnić przestrzeń wierszami poznańskich poetów: W. Bąka, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Ryszarda Daneckiego, Witka Różańskiego i innych recytowanych przez poznańskich aktorów. Ta współpraca stanowić będzie niewyczerpany zbiór spektakularnych „dźwięków”, potrafiących „skusić”, ale i zaskoczyć zupełnie współczesną, na poły eksperymentalną partią solową syntezatora czy psychodelicznym „skokiem w bok” innego instrumentu, żywym słowem, a nawet w innym metrum, co prowadzi do nie bagatelnych rozwiązań. Senne słodko – gorzkie wizje, w których nostalgiczne wspomnienia przeszłości mieszają się z doświadczeniami codzienności – na wyższym poziomie – tu i teraz. Taka otwartość na różne brzmieniowe nowalijki charakteryzuje współczesną scenę muzyki elektronicznej. Takie powinno być credo i tego się trzymajmy – jako status quo szeroko pojmowanej muzyki elektronicznej.

Koncert Józefa Skrzeka odbędzie się w piątek 15 października 2021 o godz.17:00 w sali Prochownia w Jeżyckim Centrum Kultury w Poznaniu (ul. Jackowskiego 5/7). Patronat medialny Radio Poznań, Kulturalnik Poznański, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Krzysztof Wodniczak