Fot. Hieronim Dymalski

Moi kochani Czytelnicy, kolejny poniedziałek z „Turbo doładowaniem” niech znaczony spotkaniem z Grzegorzem Kupczykiem w pamięci zostanie.

Miło było kolejny już raz w gościnnych pomieszczeniach Jeżyckiego Centrum Kultury przy wsparciu Poznańskiej Akademii Senioralnej spotkać się z koneserami muzyki na spotkaniu z legendarnym wokalistą, kompozytorem i aranżerem Grzegorzem Kupczykiem.

Jak zawsze tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się wspólnym smacznym obiadem. Po konsumpcji specjałów przygotowanych przez ekipę p. Karola Wyrębskiego udaliśmy się na główne danie popołudniowego spotkania. Otwarcia dokonał organizator i pomysłodawca Krzysztof Wodniczak, który serdecznie przywitał obecnych, a w szczególności głównego bohatera spotkania. Okazało się, że tych dwóch Panów łączy ponad 40-letnia znajomość, a dalsze odsłanianie kulis spowodowało, że wytworzyła się niemal rodzinna atmosfera. W tym aspekcie spotkania i ja odnalazłem wspólne ścieżki, po których w ubiegłym stuleciu jako młodzi ludzie stąpaliśmy. Między innymi otarliśmy się o siebie w tamtym stuleciu o Zakładowy Dom Kultury Stomila, którego byłem szefem, a wzmiankowani Krzysztof Wodniczak i Grzegorz Kupczyk z zespołem Kredyt byli jego gośćmi. Wspaniałe prezentacje występów Turbo i Ceti (szczególnie koncert z orkiestra symfoniczną w kompozycji „Akordy słów”) ilustrowane filmami, przywołały wiele wspomnień z tamtych lat i koncertów, które były dla młodych ludzi okazją do wspólnej zabawy i radosnego przeżywania razem spędzonych chwil. Dzisiaj już jako seniorzy jesteśmy zgodni co do faktu, że likwidacja wielu placówek kulturalno-oświatowych z tamtych lat znacznie wpływa na obniżenie poziomu kultury masowej.

Dodatkową atrakcją był fakt, że to spotkanie pokazało jak wielką postacią był śp. Czesław Niemen, którego przebój „Dziwny jest ten świat” doczekał wielu wykonań. Istotnym akcentem spotkań było to, że w ostatnich latach życia Czesława Niemena Krzysztof Wodniczak był jego managerem, a Grzegorz Kupczyk okazał się jego fanem od lat młodości, co spowodowało, że później w życiu dorosłym połączyły go z w/w ścieżki współpracy fonograficznej. Pokazały się nawet wątki dotyczące genealogii, które wynikły z wyjątkowo kontaktowego sposobu prowadzenia rozmowy pomiędzy gościem, osobą prowadzącą i publicznością.

Kolejne nasze spotkania w ramach Akademii Senioralnej pokazują, że ta forma integracji społeczności senioralnej jest nie tylko uzasadniona naukowo, społecznie i socjologicznie, ale jest ważnym elementem, życia starszego pokolenia. Ogromny wpływ ma oczywiście czas wcześniej wspólnie przeżyty, choć mimo wszystko dzielą nas gusty i guściki. Jednak klimat covidovopochodny, to również tęsknota za byciem ze sobą bez względu na pretekst. Pod pretekstem czy bez – mimo woli – odkrywamy ścieżki swojego życia, bycia i osiągnięć zawodowych czy artystycznych, a przy okazji postacie twórczych i ciekawych ludzi naszego ukochanego miasta Poznania i Regionu Wielkopolski.

Nie damy wyrwać z korzeniami naszej przeszłości

bo ona stanowi fundament wielopokoleniowy narodu

niech ręce nie świerzbią przeciwnych naszej jedności

bo szacunek i miłość to wartość wszczepiona nam za młodu

Zbigniew Roth