Awangarda Beatowa wyprzedziła rockowiska. Projekt „Od rocka do rapu” odbył się w dniu 16 października 2020 roku i był poświęcony tematyce historii polskiej muzyki rozrywkowej i jej kaliskich motywów.

Projekt jest poświęcony tematyce historii polskiej muzyki rozrywkowej i jej kaliskich motywów. Koniec lat 60-tych i początek lat 70-tych w muzyce młodzieżowej to okres zauroczenia bluesem i ekspresyjnym rockiem. Wielką manifestacją owej fascynacji był legendarny już dzisiaj Festiwal Woodstock, który odbył się w sierpniu 1969 rok w USA.

W trzy miesiące później na polskiej mapie festiwali muzycznych pojawiła się impreza w Kaliszu, która odegrała w polskiej muzyce młodzieżowej bardzo ważną rolę – był nim Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej 69. Pod tą uzurpatorską, ale dokładnie oddającą istotę sprawy nazwą, kryło się niebywałe spotkanie muzyków, środowisk twórczych i kulturowych rodzące się poza systemem oficjalnych imprez artystycznych.

Dwa kolejne spotkania zwane już Festiwalem Muzyki Współczesnej ujawniły szerokie zainteresowanie młodzieży różnorodnością form i stylów muzykowania. I co równie ważne odkryły wiele talentów muzycznych. Do Kalisza na okres festiwali zjechało ponad tysiąc młodych ludzi, których łączyło wielkie pragnienie posłuchania nowej muzyki, innej niż ta, którą lansowało Studio „Rytm” czy „Telewizyjny Ekran Młodych”.

Na pierwszym Festiwalu OFAB 69 wystąpiły 44 zespoły z całego kraju. Wielu członków amatorskich wtedy zespołów to dziś znani i cenieni muzycy, np. z zespołem Reflex występowała Krystyna Prońko, z zespołem Astry Barbara Trzetrzelewska, z zespołem Grupa I – Krystyna Giżowska, z zespołem Blues Band Akcenty – Sławomir Łosowski (dzisiaj zespół Kombi), Motyw Blues z Dominikiem Kutą, wrocławskie zespoły Romuald & Roman oraz Elar z Waldemarem Domagałą, Wawele ze Sławkiem Kulą i Jackiem Kaflem oraz Laboratorium i Nurt, czy wreszcie kaliski Młody Blues z Jurkiem Redlichem i Janem Walczyńskim w składzie.

Z inicjatywy „weteranów” tejże imprezy przy Kaliskiej Fundacji Kultury powstał Zespół organizacyjny dla uczczenia tej okrągłej rocznicy, o której pamięć zaniknęła powszechnie, także w Kaliszu. Stąd idea wspomnienia, analizy wydarzenia, dokumentacji i próba współczesnego nakreślenia obrazu ówczesnej ambitnej muzyki rockowej, a także chęć oceny obecnego stanu progresywnych zjawisk muzyczno-kulturowych jak hip-hop czy rap. Dziś po 50-ciu latach warto jest wrócić do tamtych wydarzeń, odnotować je dla pamięci, odtworzyć ideę OFAB-u, choćby w postaci niżej wymienionych wydarzeń:

– konferencji naukowej, która odbyła się na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu przygotowanej przez Stowarzyszenie Artem Docendi w Kaliszu nt. „Kalisz-kolebka polskiego rocka” z udziałem naukowców, prof. Pawła Tańskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Krzysztofa Gajdy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Jerzego Jarniewicza z Uniwersytetu Łódzkiego, a w roli moderatora konferencji wystąpi prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz;

– panelu dyskusyjnego pt. „Historia Polskiego rock & rolla w nawiązaniu do OFAB-u Kalisz” z udziałem zaproszonych publicystów, dziennikarzy i gości oraz uczestników tamtych wydarzeń prowadzonego przez Bogdana Bogiela – dziennikarza muzycznego (organizatora OFAB-u) i występu duetu bluesowego Leszek Cichoński – Tadeusz Grabowy, rapera Zibexa z zespołem;

– wystawy materiałów historycznych, co odbyło się w siedzibie Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (w miejscu OFAB-u).

Krzysztof Wodniczak