Marianna Ćwiąkała jest przede wszystkim czynnie działającą wokalistką i twórcą oryginalnych własnych utworów wokalno-muzycznych. Oprócz tego z pełnym zaangażowaniem oddaje się działalności edukacyjnej, organizacyjnej i medialnej. Od urodzenia związana jest z Poznaniem i Wielkopolską. W 2019 roku uzyskała tytuł licencjata w specjalności „wokalistyka jazzowa” na kierunku „Jazz i muzyka estradowa” Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W ramach pisania pracy licencjackiej zgłębiała wiedzę z zakresu życia i twórczości Marii Koterbskiej oraz przygotowała recital dyplomowy składający się z piosenek pochodzących z repertuaru tej artystki. Jest ponadto absolwentką Szkoły Muzycznej I st. w Poznaniu w klasie fortepianu oraz Szkoły Muzycznej II st. na specjalności wokalistyka estradowa. Reprezentowała szkołę podczas wielu koncertów i wydarzeń, wspierała swoim głosem Hospicjum Pallium oraz występowała podczas różnych wydarzeń w Muzeum w Szreniawie. Występowała przed szeroką publicznością senioralną między innymi w poznańskim klubie Krąg, w Domach Kultury „Na Skarpie” i „Pod Lipami” oraz Domach Pomocy Społecznej. W 2012 roku była członkinią chóru dziewczęcego „Skowronki” pod dyr. Alicji Szelugi, później „Pro Vobis” pod dyr. Krystyny Kamińskiej, a później, w wieku 17 lat została przyjęta do Chóru Kameralnego UAM pod dyr. Krzysztofa Szydzisza. Mimo, że już nie śpiewa w tym chórze, to w 2019 roku została zaproszona ponownie do jego składu, aby wspierać go swoim głosem podczas koncertu „Chórem za Europą” w Warszawie, będącym podsumowaniem listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia z lat 2004-2019 w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach przygotowanych przez Orkiestrę Grzegorza Urbana.

Fot. Michał Sobkowiak

Już w gimnazjum prezentowała swoje pierwsze autorskie utwory, tworząc do nich – najpierw samodzielnie, później z pomocą przyjaciół – własne wideoklipy. Jeden z nich dał jej przepustkę do programu „Bitwa na Głosy” emitowanego na antenie TVP 2 w 2012 roku, gdzie jako 15-latka dostała się do drużyny Libera. Nie tylko została wyróżniona jako solistka, lecz była także współkompozytorką piosenki „Ludzki gest”, a ta stała się hymnem zarówno drużyny jak i fundacji Ludzki Gest mającej swoją siedzibę w Obornikach Wielkopolskich. W 2016 roku była uczestniczką Międzynarodowych Jazzowych Warsztatów w Lesznie, gdzie została dostrzeżona przez jazzowego pianistę Pawła Kaczmarczyka, z którego akompaniamentem wykonała we wspaniałym stylu „Kołysankę Rosemary” Krzysztofa Komedy. Swoje doświadczenie i wiedzę poszerzała również podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach w roku 2017 oraz Bieszczadzkich Warsztatów Muzycznych w roku 2018.

W 2019 roku zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki uczestników Festiwalu Piosenki Artystycznej „Poetycka Dolina” w Warszawie, gdzie wraz z trio wykonała trzy swoje autorskie utwory. W tym samym roku została wyróżniona na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki w Mrągowie „Śpiewające Obrazy”, gdzie również wraz z zespołem zaprezentowała między innymi swój autorski utwór. Była też solistką Poznańskiej Sceny Młodych, z którą brała udział między innymi w projekcie „Wesele Poety” propagującym twórczość Kamila Krzysztofa Baczyńskiego. Od wielu lat jest też solistką zespołu coverowego Forcom Band. W tym składzie wystąpiła w roku 2015 podczas koncertu w Poznańskiej Farze poświęconego twórczości Franciszka Walickiego oraz podczas koncertu w ramach konferencji „Muzyka w PRL” na Wydziale Historycznym UAM, a także podczas cyklu koncertów dla społeczności Rodzinnych Ogródków Działkowych w Poznaniu w latach 2016-2018.

W 2019 roku była jedną z głównych organizatorek koncertu „Poznańska Muzyka Wolności” pod szyldem Polskiego Towarzystwa Autorów, Artystów i Animatorów Kultury PTAAAK. Nie tylko zajmowała się kwestiami stage managmentu, logistyki koncertu, kontaktu z artystami i zadaniami około muzycznymi, ale także wystąpiła podczas tego koncertu jako solistka. Wszyscy biorący udział w koncercie byli pełni uznania dla jej działalności. Koncert, który zgromadził kilkunastu znanych poznańskich artystów i instrumentalistów oraz dwa chóry i orkiestrę, był dedykowany powstańcom wielkopolskim w 100-lecie wybuchu tego powstania i spotkał się z wielkim uznaniem zarówno licznie zgromadzonych potomków Powstańców Wielkopolskich zaproszonych przez organizatorów, jak i szczelnie wypełniających Aulę UAM (miejsce koncertu) mieszkańców Poznania.

Marianna Ćwiąkała w naszym stowarzyszeniu jest aktywna od wielu lat, swoje pierwsze kroki sceniczne stawiała dzięki organizowanym przez nas wydarzeniom np. „Randez Vous o 18:10”, koncerty rocznicowe poświęcone Elvisowi Presleyowi z cyklu „Dzień z Elvisem Presleyem” (w tym „Kobiety śpiewają Presleya”) oraz wiele innych. Jest również laureatką nagrody WODNIKI z roku 2018 przyznawaną przez Krzysztofa Wodniczaka (laureatami tej nagrody we wcześniejszych latach byli tak znani artyści jak Piotr Kałużny, Wojciech Korda, Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko, Piotr Schulz, Wojciech Hoffman czy Grzegorz Kupczyk).

Oprócz tego współpracowała z Wojskiem Polskim. Początkowo reprezentowała 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego, a w okresie późniejszym rozpoczęła współpracę z 2. Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, gdzie pod okiem Piotra Wizy angażuje się w różne koncerty organizowane przez sekcję kulturalną działającą przy tej jednostce.

Przez ostatnie dwa lata prowadziła zajęcia dla dzieci w prywatnej szkole muzycznej „Keyschool” w Tarnowie Podgórnym. Jednym z jej projektów były organizowane w trakcie wakacji tygodniowe warsztaty dla dzieci, których zwieńczeniem była prezentacja mini musicalu, do którego tworzyła scenariusz oraz piosenki. Realizując swoje predyspozycje jako propagator muzyki, Marianna Ćwiąkała utworzyła na You Tube kanał edukacyjny „Ćwiąkalnia”, na którym w sposób przystępny i lekki wprowadza obserwujących w tajniki pojęć muzycznych, procesu powstawania muzyki i kulis pracy ludzi, którzy się jej poświęcili.

Jako wokalistka w Teatrze Cortique Anny Niedźwiedź w Poznaniu jest solistką dla głównych ról w spektaklach „Królowa Śniegu” i „Naturalion”, które prezentowane były m.in. w Operze Nova w Bydgoszczy i Teatrze Wielkim w Poznaniu.

W roku 2018 wraz z gitarzystą Kosmą Kowalskim stworzyła projekt „Lata 60-te”, w ramach którego zorganizowała kilka klimatycznych koncertów prezentujących utwory popularnych wykonawców z tego okresu, m.in. Ady Rusowicz, Kaliny Jędrusik, Miry Kubasińskiej, Ali Eksztajn, Stana Borysa czy Czerwonych Gitar. Uczestniczyła dwukrotnie w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Bytomiu, w Festiwalu im. Janusza Kondratowicza w Luboniu, w Festiwalu „Poetycka Dolina” w Warszawie i Festiwalu „Śpiewające obrazy” w Mrągowie.

Aktualnie pracuje na nagraniem płyty z własnymi utworami, z towarzyszeniem stworzonego na ten cel tria, złożonego z profesjonalnych muzyków, absolwentów poznańskich szkół muzycznych i Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Ze względu na różnorodność w/w działań i niezwykłą aktywność Marianny Ćwiąkały w środowisku kulturalnym Poznania uważamy, że przyznanie jej stypendium dla młodych twórców jest wyjątkowo wyczerpująco uzasadnione.

Krzysztof Wodniczak