Zwieńczenie Roku Moniuszkowskiego. Z niezwykłym pomysłem. Młoda kompozytorka, wielokrotnie już nagradzana, absolwentka i doktorantka poznańskiej Akademii Muzycznej Ewa Fabiańska – Jelińska wpadła na arcyciekawy pomysł opracowania pieśni i arii Stanisława Moniuszki na głos, fortepian i puzony. Wyszła z tego kompozycyjnie rzecz niebywale frapująca i wciągająca słuchaczy. Potwierdzeniem tego stanu, jest chociażby fakt, iż poznańscy artyści wybrali się niedawno z tym opracowaniem na Litwę, na Wileńszczyznę, wstępując m.in. w pałacowych przestrzeniach w Zatroczu (pałac Tyszkiewiczów) i Solecznikach (pałac Wagnerów), gdzie koncerty zostały przyjęte entuzjastycznie.

O jakości tego oryginalnego przetworzenia decydują artyści, czyniąc z powierzonej materii muzyczną narrację pełną inspiracji i symboliki. Duch Moniuszkowski pozostał, ale nie przemyka jedynie w tradycyjnej bieli, lecz przyobleczony został w barwne szaty. Śpiew przypadł Annie Budzyńskiej, sopranistce, doktorantce poznańskiej akademii, specjalizującej się w wykonawstwie muzyki barokowej (założycielka m.in. Ensemble Toccante) i współczesnej. Na fortepianie gra Laura Kluwak – Sobolewska, uznana pianistka, kierująca obecnie Katedrą Pieśni i Kameralistyki Wokalnej AM w Poznaniu, zaś puzonami całość „wzmacnia” i zarazem dodaje „nuty intrygującej” TrombQuartet w składzie: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor i Tomasz Kaczor.

 

Wykonawcy:

Anna Budzyńska – sopran

Laura Kluwak – Sobolewska – fortepian

TrombQuartet: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor, Tomasz Kaczor

 

W programie: pieśni i arie Stanisława Moniuszki w aranżacji Ewy Fabiańskiej – Jelińskiej

 

Koncert „Moniuszko nie taki straszny, jak jego dwór” odbędzie się 11 grudnia 2019r. o godz. 19:00 w Akademii Muzycznej w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 87 (Aula im. Stefana Stuligrosza). Wstęp wolny.