Po pomnikach ławeczkach prezentujących założycieli Wszechnicy Piastowskiej, profesorów Heliodora Święcickiego, Józefa Kostrzewskiego, Michała Sobeckiego i Stanisława Koziewskiego, przyszedł czas na uhonorowanie studentów. Piąta ławeczka prezentująca studenta i studentkę stanęła przed DS Hanka przy ul. Niepodległości w Poznaniu.

Fot. Hieronim Dymalski

Skąd pomysł, aby kolejną uniwersytecką ławeczkę zadedykować właśnie studentom? – Stulecie było okazją do uczczenia wszystkich, którzy współtworzyli UAM przez lata jego istnienia – powiedziała prorektor UAM ds. studenckich prof. Bogumiła Kaniewska – W tej społeczności ważną rolę odegrali studenci. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć i utrwalić pamięć o pokoleniach studentów, dać wyraz temu jak byli, są i będą ważni dla uczelni.

Autorem projektu jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala, który powiedział: Intencją moją rzeźbiąc tę parę młodych, wchodzących w życie, dwojga ludzi było ukazanie ich wzajemnej relacji ,wspólnych być może planów, marzeń – słowem rodzące się uczucie. Nie chciałem, aby była to typowa ławeczka stąd obecność drugiego granitowego siedziska aranżującego przestrzeń, jednocześnie dającego szansę aby się przysiąść przy postaciach. Moim pragnieniem jako autora tej kompozycji rzeźbiarskiej jest aby ten Pomnik Studentów żył obecnością przy nim studentów. Laptop to aktualny znak medialnego przekazu. Książka jest ponadczasową formą przekazu. Umieszczony na jej stronnicach tekst autorstwa profesora Heliodora Święcickiego jest przykazaniem o niezmiernie ważnym znaczeniu: Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich zakochań i słońc wielkich. Wiele w tym prawdy i jest namowa do kreatywności, miłości, radości słowem namowa do życia z pasją. Cokolwiek nie przyjdzie działać. Czterolistna koniczynka na laptopie ma przynosić im szczęście i powodzenie w nauce, trzeba jej tylko dotknąć – kończy swą mini relację Roman Kosmala.

Ławeczkę wykonała pracownia rzeźbiarsko – odlewnicza Garstka Studnio S.C Piotr Garstka, a fundatorem ławeczki jest Fundacja UAM

Krzysztof Wodniczak