W najbliższy piątek w Starej Rzeźni będzie można zobaczyć spektakl „Hamlet” w reż. Mai Kleczewskiej.

Tak o spektaklu piszą jego twórcy – reżyserka Maja Kleczewska i dramaturg Łukasz Chotkowski:

Historia Hamleta, napisana przez Williama Shakespeare’a między 1599-1602 rokiem, stała się kodem kulturowym, przekazywanym od pięciu stuleci na całym świecie. „Hamlet” jest maszyną, która napędza kolejne pokolenia, myśli humanistyczne i nigdy się nie zatrzyma. Dwudziesty wiek skończył się na dobre, a jego lekcję zapomniano. Potrzebujemy nowych narzędzi, aby opisać współczesność. Hamlet, grany przez ukraińskiego aktora Romana Lutsky’iego pyta o możliwość Nowego Człowieka na gruzach obalonych idei i autorytetów. Hamlet prowadzi, tu i teraz, międzypokoleniowy i międzykulturowy dialog. „Hamlet” nie jest widowiskiem. „Hamlet” jest akcją. Kto obserwuje, a kto jest obserwowany?

Spektakl pokazywany będzie w Starej Rzeźni przez kilka godzin, i tak jak w galerii sztuki, widzowie sami decydują, jak długo „Hamlet” trwa, które fragmenty historii chcą zobaczyć i usłyszeć. Do przestrzeni „Hamleta” będzie można dołączyć w dowolnym momencie, i w dowolnej chwili ją opuścić.

Widz dzięki wielokanałowym słuchawkom, które otrzymuje przy wejściu, sam wybiera, których fragmentów historii chce posłuchać. W trakcie jej trwania dowolnie sam decyduje, kiedy zmienić kanał dźwiękowy.

Struktura „Hamleta” pozwala widowni poruszać się swobodnie po sali wraz z aktorami – postaciami sztuki. Widz w sposób indywidualny poddaje się wpływom aktorów, nowych mediów, muzyki współczesnej, wielości bodźców płynących z wybiórczego, fragmentarycznego odbioru świata. „Hamlet” chce stworzyć utopijną przestrzeń. Indywidualni ludzie – widzowie i aktorzy, tworzą nowe ciało społeczne, nową wrażliwość, nowy świat.

Spektakl na podstawie dramatu W. Shakespeare’a „Hamlet, książę Danii” w tłum. St. Barańczaka oraz H. Müllera „HamletMaszyna” w tłum. J. St. Burasa.

 

Reżyseria – Maja Kleczewska

Dramaturgia – Łukasz Chotkowski

Choreografia – Kaya Kołodziejczyk

 

Występują:

Kaya Kołodziejczyk (gościnnie)

Teresa Kwiatkowska

Flaunnette Mafa (gościnnie)

Daria Polunina (gościnnie)

Alona Szostak (gościnnie)

Yurii Chebotarov (gościnnie)

Piotr Dąbrowski

Gamou Fall (gościnnie)

Michał Kaleta

Wojciech Kalwat

Piotr Kazimierczak

Roman Lutskiy (gościnnie)

Jakub Papuga

Mandar Purandare (gościnnie)

Oleh Serheiev (gościnnie)

Michał Sikorski (gościnnie)

Paweł Siwiak

Andrzej Szubski

oraz Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu pod batutą Adama Domurata

 

Spektakl „Hamlet” będzie można zobaczyć 7 czerwca 2019r. o godz. 18:00 i 20:30 w Starej Rzeźni w Poznaniu. Kolejne spektakle odbędą się 8, 9, 11, 12 i 13 czerwca o godz. 18:00 i 20:30 w tym samym miejscu.

Michał Sobkowiak