Z PAMIĘTNIKA ROCKOWEGO PIERNIKA

Od kiedy pamiętam zawsze byłem radiomanem. Teraz w zalewie natężenia szumu informacyjnego pozostałem wierny temu ośrodkowi mniej lub bardziej nachalnej wersji propagandowej. Obrałem metodykę mniej stresującą; mianowicie co tydzień zmieniam stacje – i uważam, że mam właściwy przekaz i ocenę rzeczywistości.

Przyjąłem z wielkim oczekiwaniem przyznanie koncesji dla Radia WNET (wcześniej wydawany był miesięcznik Kurier Wnet) z właścicielem Krzysztofem Skowroński, ex szefem radiowej Trójki.

W tygodniu, w którym słuchałem Radia WNET Tomasz Wybranowski (niegdyś mający szanse na prezesa Polskiego Radia, ale jego zaplecze polityczne, czyli KUKIZ ’15, było za słabe, by takiego fachowca wybronić) przeprowadził godzinny wywiad z pierworodną córką Czesława Niemena Wydrzyckiego, Marią Gutowską. Była to nie tylko audycja wspomnieniowa, z której dowiedzieliśmy się wielu nowych faktów z życia Artysty, ale co ważne – a może najważniejsze – opracowanie muzyczne złożone z mniej znanych nagrań przybliżyło Niemena bardziej wrażliwym, poszukujących innych wartości słuchaczom. To bardzo rzadki przypadek, żeby autor audycji przeszukał w całej dyskografii, takie perełki muzyczne, po wysłuchaniu, których stwierdzimy, że takiego Niemena kochamy, bo On wnosi nowe wartości i jest prawdziwym Artystą progresywnym zachowującym nieukrywaną tożsamość z rdzennymi muzykaliami.

Te nagrania z płyt „Idee fix”, „Terra Deflorata” i „Sodchmurykapelusza” uzmysłowiły nam – nie po raz pierwszy – że w potoku słów i wieloznaczności odnajdujemy dzięki Niemenowi właściwą treść. Wcześniej te nagrania nie podobały się redaktorom z rozgłośni radiowych, bo jak mówili nie są przebojowe i są za długie, bo mają więcej niż 3 minuty i czas antenowy nie pozwala na ich emisje. Ot takie czasy, że tylko niezależne rozgłośnie internetowe, których w Polsce jest już przeszło 80 mogą sobie pozwolić na dowartościowanie twórczości Niemena. Ale nawet za sto lat będą wyciągane z archiwów, po to, żeby taka Niemenowa polifonia w kwestii jakże różnorodnych gatunków i konwencji stylistycznych zaskakiwać będzie in plus. Taki to Twórca. Przechodzące przez Jego duszę spokój i prawda skupiają się na pewnym zrozumieniu i objawieniu. Dlatego ludzie Go słuchali i byli w Niego wpatrzeni, bo Jego oczy były zwierciadłem duszy. I tak będzie za pół wieku…

Wydać można jeszcze nie opublikowane Nagrania Niemena, Maria Gutowska córka patronuje wszelkim inicjatywom, aby ocalić od zapomnienia swojego Ojca Czesława. Będę o tych działaniach informował, a już dzisiaj zapraszam na Zlot tzw. Niemenologów w dniach 28-30 czerwca do Białogardu, gdzie będzie odsłoniony pomnik Wielkiego Wieszcza.

Krzysztof Wodniczak