Dom Bretanii zaprasza na XXIX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii w Poznaniu. Tematem tegorocznej edycji będzie Marsylia.

Nie pierwszy raz przyglądamy się bliżej temu drugiemu co do wielkości i jednemu z najstarszych miast Francji, gdyż jest to miejsce niezwykłe. Jako port na Morzu Śródziemnym, Marsylia zawsze przyciągała imigrantów, byli wśród nich Włosi, Ormianie i Arabowie. Kojarzona we Francji z mafią, Marsylia jest miastem kontrastów, z budynkami zaprojektowanymi przez najsłynniejszych architektów i z zaniedbanymi blokowiskami.

W programie Dni Frankofonii m.in. koncert wybitnego marsylskiego zespołu Compagnie Rassegna, znanego od 20 lat w świecie world music, z programem tradycyjnych piosenek z basenu Morza Śródziemnego przy bogatym, żywiołowym akompaniamencie instrumentów charakterystycznych dla tego regionu; wystawa fotografii Yohanne Lamoulère, marsylskiej artystki zaangażowanej społecznie; wykład Tomasza Sachanowicza na temat architektury Marsylii; oryginalne słuchowisko prof. Dariusza Brzostka pt. „Słuchanie (w) Marsylii”; a także filmy fabularne m.in. w reżyserii Roberta Guédiguiana, Marsylczyka o ormiańskich korzeniach, w których występują m.in. Ariane Ascaride – jego muza i żona i Jean-Pierre Darroussin. Poznaniacy będą mieli również okazję spotkać się z Bruno Allarym, twórcą Compagnie Rassegna, który opowie o wielokulturowości w zespole i w Marsylii.

Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii odbędą się w dniach 18-28.03.2019. Dokładny program wydarzeń znajdą Państwo na stronie organizatora: http://bit.ly/DBfrankofonia