W dniu jutrzejszym urodziny będzie świętował Michał Grudziński – niezwykły człowiek i wspaniały aktor, całe zawodowe życie związany z Teatrem Nowym w Poznaniu.

W Poznaniu pojawił się w 1970 roku, zaraz po ukończeniu warszawskiej PWST i pozostał, chociaż planował spędzić tu tylko jeden sezon, bo czekało na niego miejsce w warszawskim Ateneum i asystentura u Jana Świderskiego w szkole teatralnej.

Na swoim koncie ma ponad 100 ról teatralnych, bardzo różnych gatunkowo – od komedii po tragedię. Grał między innymi u Izabelli Cywińskiej, Janusza Nyczaka, Waldemara Śmigasiewicza, Krzysztofa Babickiego, Janusza Wiśniewskiego, Piotra Kruszczyńskiego.

Spotkanie z Andrzejem Żuławskim na planie „Trzeciej części nocy” (1971) sprawiło, że zaczęto o Nim mówić jako o „aktorze Żuławskiego”, jednak rozpoczętą karierę historia nagle wyhamowała: drugi film – „Diabeł” (1972) – cenzura nie dopuściła do rozpowszechniania i zabroniła jakichkolwiek o nim publikacji (premiera odbyła się dopiero w 1988), produkcję trzeciego – „Na srebrnym globie” (1976) – władze PRL wstrzymały…

Benefis w Mosinie zatytułowano „Obrazki z pamięci” – tak miała nazywać się książka, która… nie powstała. Wspomnienia Michała Grudzińskiego z różnych etapów życia, związane z przedmiotami, które od lat zbiera, anegdotami i historią.

 

Spotkanie związane z jubileuszem 75-tych urodzin rozpocznie się 23 lutego o godz. 18.00 w Galerii Sztuki w Mosinie (ul. Niezłomnych 1) i poprowadzi je Anna Kochnowicz-Kann.