Czas biegnie szybko – jeszcze nie tak dawno rozdane zostały nagrody na koniec VIII edycji festiwalu, a tu za nami edycja IX Festiwalu Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych 60+ „Wyścig Jaszczurów”.
6 grudnia br. o godz 9:00 przy ul. Masztalarskiej 8 w Poznaniu, w sali Teatru Scena Na Piętrze, czyli tymczasowym miejscu Kina Muza. W tym terminie odbył się przegląd filmów konkursowych, a następnie gala finałowa, podczas której wręczone zostały nagrody. Organizatorzy festiwalu – Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów i Animatorów Kultury PTAAAK, Miejska Rada Seniorów, Samorząd Miasta Poznania, Kino Muza zaprosili wszystkich twórców-filmowców i autorów fotografii do nadsyłania wartościowych prac, które komisje oceniły pod względem spełnienia kryteriów regulaminowych i zakwalifikowały do oceny publiczności, podczas przeglądu w dniu 6 grudnia. Jak co roku, warto przypomnieć, iż warunkiem zasadniczym jest granica wieku dla twórcy dzieła. Jest to wiek od 60 lat wzwyż. Jeżeli dzieło przygotował zespół twórców, to co najmniej jeden z twórców musi mieć skończone 60 lat.
W roku ubiegłym wprowadzono możliwość nakręcenia krótkiego filmu za pomocą smartfonu. Są one coraz bardziej popularne, a filmowanie za pomocą tego urządzenia jest bardziej dostępne dla niemal każdego użytkownika.
Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych, to z pewnością nie jest impreza z pierwszych stron gazet. Nie znaczy to jednak, że nie spełnia oczekiwań seniorów – artystów, osób wrażliwych na otaczające nas zjawiska społeczne. Wypełnia w ten sposób niszę artystyczną i z pewnością jest potrzebny.
Jaszczury 2018 wychodzą na powierzchnię
Raz do roku, jak w jakimś transie, pojawiają się na powierzchni sali kinowej jaszczury, czyli uczestnicy festiwalu filmowego „Wyścig Jaszczurów”. Te sympatyczne stwory, bez względu na to, jak wyglądają, bardzo serdecznie zapraszają do obejrzenia prac filmowych i fotograficznych Tak to już jest, że oprócz autorów – scenarzystów, reżyserów i filmowców – potrzebna jest widownia. To właśnie dla widzów dzieje się co roku ten, w tym roku był to kompaktowy, festiwal. Tym bardziej organizatorzy zaprosili wszystkich lubiących sztukę filmową na to wydarzenie kulturalne.
Jest połowa lat 70. w Toruniu działa środowisko artystyczne skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”. Młodzi ludzie rozwijają tam różne formy aktywności: powstają teatry, zespoły muzyczne, działają plastycy i performerzy. W tym artystycznym tyglu kilkoro znajomych zakłada grupę Res Publica, późniejszą Republikę. Tak zaczyna się film reżysera Ryszarda Kruka opowiadający o pierwszym okresie działalności zespołu, zakończonym jego rozpadem w 1986 roku. W filmie wykorzystano ciekawe, mało znane archiwa filmowe i muzyczne, fragmenty nagrań, nigdy niepublikowane zdjęcia oraz różne interpretacje i omówienia wybranych utworów zespołu. Opowieść o rodzącym się fenomenie Republiki porusza również kontekst historyczny czasów i miejsca twórczego fermentu, jakim było toruńskie środowisko studenckie.
Film ten zdobył główną nagrodę Jaszczura na Festiwalu Filmowym „Wyścig Jaszczurów”. Jury studenckie nie miało żadnych trudności i jednomyślnie też ten obraz o zespole Republika nagrodziło.
Krzysztof Wodniczak