„27 grudnia” to uniwersalna baśń dla młodzieży związana z Powstaniem Wielkopolskim, która zaprezentowana zostanie w setną rocznicę obchodów zwycięskiego zrywu.

Fot. własność Hanny Urbańczyk / w zbiorach Cyryl.pl

27 grudnia nad Poznaniem pojawiły się kłębiaste chmury, z których prószyły pierwsze płatki śniegu. Mimo mrozu i chłodu na rumianych twarzach mieszkańców gościło szczęście, gdyż do Poznania zawitał znany kompozytor Ignacy Jan Paderewski wraz z małżonką Heleną Paderewską…

Myślicie, że znacie tę historię? A co, jeśli zamiast Paderewskiego na balkonie hotelu Bazar w Poznaniu pojawi się „wiatr historii”, który przeniesie widzów do przełomu lat 1918–1919, podając w wątpliwość historię Powstania Wielkopolskiego? Jaka będzie ta opowieść, kiedy wysłuchamy jej na nowo, opowiedzianej przez poznańską młodzież – sztab generalny? – opowiada dramaturg spektaklu, Daria Kubisiak. – Co wydarzy się, gdy Ignacy Jan Paderewski nie wyjdzie przywitać poznańskich dzieci? Jak zaradzić historii, która już się wydarzyła? Czy wystarczy opowiedzieć ją na nowo? Być może tak, ale należy pamiętać, że każde ingerowanie w przeszłość może zbudzić niechciane potwory, które są w stanie pożreć wszystkich i wszystko wokół…

Opierając się na realnych dokumentach i archiwach dotyczących grudniowego buntu, chcemy zastanowić się: czym jest wspólnota, jak wpływa na nią strach, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, ale też czym są wzajemna uczciwość i odpowiedzialność? – mówi Jakub Skrzywanek, reżyser spektaklu.

Spektakl „27 grudnia” – jak mówią jego twórcy – jest również próbą odpowiedzenia na pytania. Jak dziś opowiadać w teatrze o ważnych wydarzeniach historycznych? Jak – nie manipulując narracją historyczną – stworzyć przestrzeń dialogu, w której widzowie na równych prawach z twórcami mogą przyjrzeć się zjawiskom, które zdecydowały o kształcie naszego społeczeństwa?

To, co będzie wyróżniać nasz spektakl, to fakt, że o tych wszystkich kwestiach nie opowiemy tylko my, ale również dzieci żyjące dziś w Wielkopolsce – mówi Jakub Skrzywanek.

 

„27 grudnia”

Klaudia Hartung-Wójciak

 

Reżyseria: Jakub Skrzywanek

Dramaturgia: Daria Kubisiak

Scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek

Kostiumy: Paula Grocholska

Muzyka: Anna Stela

Premiera: 28 grudnia 2018r., godz. 19:00 (Duża Scena)

Spektakl jest koprodukcją Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Animacji w Poznaniu i Fundacji Mili Ludzie.

 

Obsada

Sylwia Koronczewska-Cyris, Barbara Krasińska, Kornelia Trawkowska, Elżbieta Węgrzyn, Sylwia Zajkowska, Mariusz Adamski, Konrad Cichoń, Piotr Kaźmierczak, Jakub Papuga, Marcin Ryl-Krystianowski, Paweł Siwiak, Wiesław Zanowicz

Po raz pierwszy na scenie w roli Sztabu Generalnego wystąpią: Anna Hrab, Maja Machoj, Wiktoria Strzelecka, Jagna Szerszenowicz, Dawid Frankiewicz, Adam Pytlarz, Stanisław Regulski, Igor Witkowski.

Spektakl z towarzyszeniem Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu pod kierownictwem Adama Domurata.

 

Premiera spektaklu „27 grudnia” odbędzie się w piątek 28 grudnia 2018 roku o godz. 19:00 w Teatrze Polskim w Poznaniu. Kolejne spektakle odbędą się 29 i 30 grudnia godz. 19:00 oraz 31 grudnia o godz. 12:00. Spektakl przeznaczony dla młodzieży od 11 roku życia.

Michał Sobkowiak