Niedawno na rynku wydawniczym pojawił się kolejny album o Poznaniu. Tym razem w roli głównej pojawiają się tramwaje, uwiecznione na dawnych pocztówkach.

Sławomir Olejniczak w swojej publikacji „Tramwajowe pocztówki z Poznania 1898-1945” łączy historię Poznania ze 120-letnią historią tramwajów elektrycznych w naszym mieście. Dokładnie 6 marca 2018 roku minęło 120 lat odkąd pierwszy wagon elektryczny wyjechał na tory poznańskiej kolei elektrycznej.

W albumie na 160 stronach autor prezentuje 125 pocztówek ze swojej kolekcji, które przedstawiają tramwaje na poznańskich ulicach sprzed około stu lat. Najstarsza z nich pochodzi jeszcze z XIX wieku – z 1898 roku.

W dwunastu rozdziałach Sławomir Olejniczak opisał historie takich „fyrtlii” jak okolice Dworca Głównego, Chwaliszewa, Starego Rynku, katedry i wielu innych. Album ten łączy historię miasta i komunikacji tramwajowej, ukazując rozwój i zmiany zachodzące zarówno w samym Poznaniu, jak i w jego transporcie szynowym. Opisana historia wzbogacona została licznymi fragmentami gazet z przełomu wieków, a jej ilustracją są rzeczone ciekawe i piękne pocztówki.

Ogrom pracy włożonej w zebranie takiej kolekcji pocztówek oraz przygotowanie wyczerpujących opisów dotyczących zarówno samych wagonów na nich prezentowanych, jak i miejsc będących tłem sprawia, iż album ogląda się z dużym zaciekawieniem. „Tramwajowe pocztówki z Poznania 1898-1945” z pewnością zainteresują niejednego fana komunikacji tramwajowej w Poznaniu, jak i osoby, które interesują się historią Poznania.

 

Sławomir Olejniczak

„Tramwajowe pocztówki z Poznania 1898-1945”

Wydawnictwo Kolpress, Poznań 2018

160 stron

Michał Sobkowiak