Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na spektakl „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” w reżyserii Wiktora Rubina.

Sztuka „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi” jest fantazją na temat Konopnickiej, która wyrywa się wizerunkom, oczekiwaniom, i poprzez eksperyment sprawdza, z jakich pragnień, celów i postaw się składa.

– O czym pisałaby Maria Konopnicka, gdyby żyła w dzisiejszych czasach? Co zawierały listy spalone przez jej córki? Co jest zapisane w rytmie jej wierszy? Jakie nienazwane pragnienia, tęsknoty? – te pytania stawiają twórcy spektaklu: dramaturg Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin. – Maria Konopnicka spędziła ostatnie dwadzieścia lat swojego życia u boku młodszej od siebie o dwie dekady kobiety – podróżując z nią po Europie, pisząc, próbując się z jednej strony uwolnić od nadzoru ekspertów i ojczyźnianych zobowiązań, z drugiej zaś pracując literacko na wizerunek wieszczki. Konopnicka nie pozwalała się nawet fotografować, pisane przez siebie listy nakazywała niszczyć adresatom, chciała mieć kontrolę nad wszystkim, co było z nią kojarzone. Ten starannie wypracowany wizerunek musiał pochłaniać ogromne ilości czasu i kosztować wiele siły twórczej.

 

Twórcy „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych”

reżyseria: Wiktor Rubin

dramaturgia: Jolanta Janiczak

muzyka: Krzysztof Kaliski

obsada: Barbara Krasińska, Agnieszka Kwietniewska (gościnnie), Monika Roszko, Zuzanna Saporznikow (gościnnie), Kornelia Trawkowska, Mariusz Adamski, Michał Kaleta

 

Premiera spektaklu „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” odbędzie się w sobotę 27 października 2018r. o godz. 19:00 w Teatrze Polskim w Poznaniu. Kolejne spektakle można obejrzeć 28, 29 i 30 października o godz. 19:00. Spektakl przeznaczony dla osób dorosłych.

Michał Sobkowiak