Minęło kilka miesięcy od reaktywacji Poznańskiej Piętnastki. Działalność zespołu w nowej odsłonie, pod dyrekcją artystyczną uznanego trębacza jazzowego i kompozytora Macieja Fortuny, okazała się wielkim sukcesem.

Fot. Mariusz Forecki

Muzycy w charakterystycznych, specjalnie zaprojektowanych dla nich błękitnych marynarkach, od początku roku zrealizowali kilka ważnych dla Poznania koncertów, prezentując doskonałą artystyczną formę. W programie Poznańskiej Piętnastki mieszczą się oryginalne aranżacje znanych przebojów, autorskie opracowania kompozycji tworzonych dla Poznańskiej Piętnastki Radiowej przez takie tuzy polskiej muzyki jak Jerzy Milian i Jan „Ptaszyn” Wróblewski oraz własne kompozycje. W reaktywowanym składzie „Piętnastki” znaleźli się najzdolniejsi poznańscy artyści, zarówno doświadczeni, jak i młodzi muzycy, tworząc tym samym płaszczyznę łączącą pokolenia.

Maciej Fortuna doprowadził do reaktywacji Poznańskiej Piętnastki, a przed zespołem wiele artystycznych wyzwań i projektów, które już w nadchodzących tygodniach przyspieszą rozrywkowe tętno Poznania i Wielkopolski.

 

Odrobina historii

W 1957 roku w Poznaniu został utworzony zespół taneczno-rozrywkowy Poznańskiej Piętnastki Radiowej. Skład tworzyli wybitni artyści, tacy jak Jerzy Milian, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Hojan, Benon Hardy czy Wojciech Lechowski. Orkiestrą dyrygował Zygmunt Mahlik.

 

Maciej Szałek

Fortuna Music