Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zaprasza na niezwykły finał tegorocznej edycji projektu Off Opera 2018. Działania tegorocznej edycji projektu skupione są wokół haseł: ansambl, wielogłos, wspólnota, Wielkopolska.

Organizatorzy projektu od kilku lat aktywnie włączają się w działania na rzecz kultury, sztuki, edukacji i harmonijnej komunikacji społecznej. Odbywające się od 2014 roku projekty to unikatowe wydarzenia, gdzie radosna zabawa przeplata się z wysokim poziomem artystycznym. To doskonała okazja, by poznać historię Wielkopolski, a także współczesne małe ojczyzny. Na przestrzeni lipca i października 2018 r. na terenie Wielkopolski, już po raz czwarty odbyła się Off Opera – jedyne takie wydarzenie w Polsce.

6 października o godz. 16:00 odbędzie się wernisaż multimedialnej wystawy łączącej dźwięk, obraz i tekst, która powstała w ramach cyklu warsztatów „Śpiewy historyczne – Poznań:Główna”. Zaraz po wernisażu odbędzie się widowisko teatralno-muzyczne powstałe podczas drugiej części cyklu: „Śpiewy historyczne – Pobiedziska”. Warto wspomnieć, że warsztaty „Śpiewy historyczne” były inspirowane cyklem pieśni do słów Juliana Ursyna Niemcewicza powstałych na przełomie XVIII i XIX wieku. Szukając inspiracji w tekstach sprzed ponad dwustu lat, ale także w otaczających nas współcześnie dźwiękach i sąsiedzkich opowieściach, uczestnicy warsztatów i instruktorzy samodzielnie stworzyli własną muzyczno-teatralną narrację dotyczącą ich miejsca zamieszkania.

Kolejnym punktem programu będzie pokaz taneczny podsumowujący cykl warsztatów „Czyj taniec?”, w których uczestniczyli: dzieci z Domu Dziecka w Pleszewie oraz grupa seniorów z Tarnowa Podgórnego. Każde spotkanie taneczne było zakończone warsztatem filmowym. Uczestnicy, pracując z kamerą tworzyli grupową choreografię opartą na trzech różnych stylach tanecznych: hip-hop, swing oraz taniec ludowy. Jej prezentacja, jako symbol wielogłosu uczestników oraz technik tanecznych, odbędzie się podczas finału, a wykona ją przed uczestnikami profesjonalny tancerz – Bartosz Dopytalski. Poznańskie podsumowanie będzie momentem pierwszego spotkania dwóch grup uczestników − seniorów oraz dzieci.

Natomiast finałem warsztatów „Dziewczyny: Pogłosy”, będzie koncert połączony z projekcją filmu. W projekcie „Dziewczyny: Pogłosy” film Janusza Kondratiuka „Dziewczyny do wzięcia” z 1972 roku stał się punktem wyjścia dla organizacji warsztatów, w których udział wzięły mieszkające w Gnieźnie i reprezentujące kilka pokoleń kobiety. Ich historie, dotyczące pierwszych zauroczeń, nastoletnich wyjazdów i niezapomnianych spotkań, posłużyły jako materiał do pokazu, wieńczącego dwutygodniowe przygotowania. Ich wielogłos na temat miłości stał się podstawą do stworzenia większej formy scenicznej. W trakcie wydarzenia finałowego, otwartego dla mieszkańców miasta, monologi kobiet zostaną zilustrowane muzyką, tworzoną na żywo przez Jacka Szymkiewicza vel. „Budynia” oraz zespół Smutne Piosenki.

 

Plan dnia

16.00-16.30 – wernisaż

16.30-17.00 – Śpiewy Historyczne: widowisko teatralno-muzyczne

17.00-17.15 – Czyj taniec?: pokaz taneczny

17.15-18.00 – Dziewczyny:pogłosy: koncert

18.00 – wspólne muzykowanie

 

Finał tegorocznej edycji projektu Off Opera 2018 odbędzie się w sobotę 6 października w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy ul. Św. Marcin 75. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Michał Sobkowiak