Tradycyjnie w pierwszym dniu października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na niezwykły koncert.

Fot. Marek Zakrzewski

W ostatnich latach w Teatrze Polskim zainicjowanych zostało wiele działań muzycznych, w których uczestniczą miłośnicy muzyki wokalnej i instrumentalnej.

Ich wspólnym mianownikiem jest to, że do udziału zapraszani są zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, a każda próba ma charakter otwartych muzycznych warsztatów – mówi Zuzanna Głowacka, specjalistka ds. artystycznych Teatru Polskiego i producentka projektu. – W repertuarze znaleźć można utwory znane i lubiane, a na koncerty przychodzą tłumy słuchaczy.

Tego dnia poznaniacy będą mieli okazję usłyszeć koncert kwintetu dętego Orkiestry Antraktowej, samej Orkiestry Antraktowej pod batutą Adama Domurata oraz Chóru Międzypokoleniowego.

Będzie rozrywkowo i klasycznie, instrumentalnie i wokalnie, w grupie oraz solo – zapewnia Zuzanna Głowacka. – Zapraszamy na dźwiękową ucztę przed Teatrem Polskim.

 

Koncerty

g.17:30 – Kwintet Dęty Orkiestry Antraktowej

g.18:00 – Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu

g.18:30 – Międzypokoleniowy Chór Teatru Polskiego z towarzyszeniem zespołu Smutne Piosenki

Fot. Marek Zakrzewski

Kwintet Dęty Orkiestry Antraktowej – został powołany w czerwcu 2018 r. – zagrał wówczas swój pierwszy koncert, w ramach cyklu „Koncertów Osiedlowych”, prezentując program ze szlagierami muzyki jazzowej i rozrywkowej. Muzycy wystąpili również podczas akcji „Zupa na Głównym”, dedykując swój koncert osobom bezdomnym i ubogim. Kwintet tworzą: Alicja Kowalska (waltornia), Maciej Dorna (trąbka), Michał Gil (puzon), Damian Nowakowski (trąbka), Marek Walenczewski – tuba.

Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego, pod batutą Adama Domurata – powstała w 2016 roku z inicjatywy dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu, Macieja Nowaka. Jej powołanie miało na celu reaktywację Orkiestry działającej przy Teatrze Polskim na przełomie lat 1875-1890. Głównym założeniem grupy jest współpraca zawodowych muzyków z amatorami, a więc osobami, które po ukończeniu szkoły porzuciły instrument lub nigdy nie kształciły się profesjonalnie. Do zadań orkiestry należy przede wszystkim dawanie samodzielnych koncertów, ale także granie w spektaklach oraz wszelkiego rodzaju działalność muzyczno-teatralna. W ciągu dwóch lat istnienia aktywność grupy nabrała społeczno-edukacyjnego charakteru. Jej nadrzędnym celem stało się docieranie z muzyką poważną do dzieci, młodzieży, seniorów oraz osób niezamożnych.

Międzypokoleniowy Chór Teatru Polskiego pod batutą Pawła Serafina – powstał w czerwcu 2018 r., dając swój pierwszy koncert 1 lipca na zakończenie międzypokoleniowych warsztatów chóralnych. Ma na celu krzewienie idei wspólnego muzykowania, a także burzenie barier pokoleniowych dzięki odkrywaniu wspólnych pasji. Do chóru należą osoby w różnym wieku, które łączy wielka miłość do muzyki, oraz potrzeba tworzenia i bycia razem. Pod batutą charyzmatycznego dyrygenta, w atmosferze radości i zabawy, uczestnicy po raz kolejny przygotowali program muzyczny.

Międzypokoleniowemu Chórowi Teatru Polskiego towarzyszyć będzie grupa Smutne Piosenki w składzie: Izabela Polit (wokal), Paulina Frąckowiak (bas), Michał Ruksza (pianino) i Tomasz Maciejewski (perkusja).

 

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą 1 października 2018r. w przestrzeni przed Teatrem Polskim w Poznaniu – na dziedzińcu, przed wejściem głównym i przed wejściem do Malarni. W razie niepogody organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przeniesienia wszystkich koncertów do Malarni Teatru Polskiego.

Michał Sobkowiak