Na Wolnym Dziedzińcu przy Urzędzie Miasta odbył się Happening Gitarowy. To projekt, który od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Nie mogło go zabraknąć także w trakcie tegorocznej edycji festiwalu. Każdego roku kilkuset gitarzystów spotyka się, by wspólnie wykonać wybrany utwór. To niezwykłe gitarowe święto przyciąga zarówno zawodowych artystów, początkujących instrumentalistów, jak i wielbicieli brzmienia wydobywanego przy pomocy sześciu strun.

Fot. Jacek Kulm

W tym roku uczestnicy wspólnie wykonali utwór Zbyszka Wodeckiego ,,Zacznij od Bacha”, happening poprowadziła Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, gdyż po raz pierwszy do happeningu włączono właśnie tę małą, hawajską gitarę o charakterystycznym, ciepłym brzmieniu. Muzycy z PPNOU tworzą wyjątkowe aranżacje znanych i lubianych utworów muzyki rozrywkowej. Łamiąc konwenanse, regularnie poszerzają swój repertuar, by wciąż zaskakiwać nawet wiernych słuchaczy.

Inicjatywa, która rozpoczęła się od spontanicznego spotkania uczestników festiwalowego kursu Mistrzowskiego na schodach przed poznańskim Ratuszem, urosła do jednego z największych letnich wydarzeń muzycznych. Podczas Happeningu Gitarowego zagrać mógł każdy. Wystarczyło tak niewiele – gitara klasyczna, elektryczna, ukulele… i dobre chęci. I ja od kilku lat czuję pozytywną moc płynącą ze wspólnego grania. I dołączyłem do tej muzycznej trzódki mając wieloletnie doświadczenie, grając w ostrowskim zespole gitarowym Trampy. Przebieg harmoniczny kompozycji Wodeckiego nie jest skomplikowany, osadza się na funkcjach Am, Dm7, G, G7, C, C7+, F, E7 łatwych do opanowania.

Fot. Jacek Kulm

Festiwal Akademii Gitary to ponad dwa tygodnie wyjątkowych muzycznych wydarzeń na terenie Poznania i Wielkopolski. Był także akcent znaczący dla seniorów, wyjazd do Szamotuł na koncert młodego wirtuoza Andrzeja Grygiera.

 

Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej www.akademiagitary.pl.

Krzysztof Wodniczak