Już jutro w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” odbędzie się wystawa zdjęć Rafała Jasionowicza zatytułowana „Artyści polskiej estrady”.

Materiał fotograficzny powstał w latach 1967-1985. Na negatywach średnioformatowych 6x6cm barwnych. Po raz pierwszy wystawa zaprezentowana została w roku 2004 w Galerii „Arsenał” w Poznaniu. W Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” została przygotowana w ramach obchodów 45-lecia jego działalności.

Współpracując z Estradą i Pagartem miałem możliwość fotografowania gwiazd polskiej estrady. Były to przeważnie sesje studyjne w mojej pracowni, część z nich odbywało się w plenerze lub studiach telewizyjnych. Zdjęcia były wykorzystywane do celów reklamowych takich jak plakaty, programy, prospekty itd. Niektóre z nich znalazły się na okładkach płyt długogrających takich wykonawców jak: Halina Frąckowiak, Urszula Sipińska, Marianna Wróblewska, Eleni, Zdzisława Sośnicka, Gang Marcela, Krzysztof Krawczyk, Wojciech Korda – mówi Rafał Jasionowicz.

 

Rafał Jasionowicz

Urodzony w Brześciu nad Bugiem. Studia w PWSSP na Wydziale Architektury Wnętrz ukończył w 1965 roku. W latach 1965-1971 pracował jako projektant opakowań w Ośrodku Opakowań Szklanych w Poznaniu. W tej dziedzinie otrzymał w roku 1971 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Od roku 1971 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się następującymi dziedzinami twórczości: grafika książkowa, plakat, projekty graficzne płyt, znaki firmowe, fotografia reklamowa i teatralna, fotografia artystyczna, wzornictwo przemysłowe, rysunek satyryczny i karykatura. Zdobywca nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu, grafiki użytkowej i opakowań. Prace swoje prezentował na ponad 90 wystawach krajowych i zagranicznych. Jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych.

 

Wystawa odbędzie się 10 września 2018r. w godz. 19:00 – 20:00 w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” (osiedle Pod Lipami 108a, Poznań). Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Michał Sobkowiak